Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
Otwarcie laboratorium mikroskopii elektronowej na PG
Otwarcie laboratorium mikroskopii elektronowej na PG
Otwarcie laboratorium mikroskopii elektronowej na PG
29 listopada br. na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej otwarto nowoczesne laboratorium mikroskopii elektronowej, ukierunkowane na współpracę z przemysłem.

Pracownia jest usytuowana w niedawno oddanym do użytku podziemnym kompleksie naukowo-konferencyjnym, o którym pisaliśmy w naszym Serwisie w październiku.
Instalacja i konfiguracja sprzętu trwały prawie dwa miesiące, a wyposażenie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej. Projekt prof. Kazimierza Darowickiego, pt. Wielofunkcyjny system do analizy powierzchni działający w wysokiej próżni, zyskał wsparcie merytoryczne dyrektorów technicznych wiodących firm w Polsce – grupy LOTOS, Elektrowni Bełchatów, koncernu Orlen. Wyposażenie w wysoko specjalistyczny sprzęt do badania powierzchni kosztowało 6 mln zł.

Nowe laboratorium działa w ramach Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej Wydziału Chemii PG, która co roku realizuje 20-30 opinii, ekspertyz, projektów i wdrożeń za łączną kwotę około 700-800 tys. zł, głównie na zlecenie sektora paliwowego, energetycznego, wodnego, gazowniczego.

Katedra jest jedyną w Polsce jednostką dydaktyczną statutowo zajmującą się szeroko pojętą problematyką korozji i ochrony przed korozją. Prowadzone są badania mechanizmów i kinetyki procesów elektrochemicznych, rozwijane są badania impedancyjne procesów niestacjonarnych w tym procesów korozyjnych. Katedra przygotowana jest do wsparcia dużych inwestycji takich, jak energetyka jądrowa, która wymaga spełnienia wysokich norm bezpieczeństwa materiałów na wypadek uszkodzenia.

– Nowym wyzwaniem jest temat degradacji polimerów, które w tej chwili są wykorzystywane we wszystkich właściwie dziedzinach życia, a nadal nie wiemy, jak w perspektywie czasu będą degradowały np. rury z polipropylenu – zaznacza prof. Darowicki, kierownik Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej. – Musimy przecież wiedzieć, jak te materiały będą degradować i jak zaradzić ewentualnym uszkodzeniom.

Zespół prof. Darowickiego już formułuje nową ofertę dla biznesu, aby nowy sprzęt mógł być wykorzystywany on-line, aby pracował dla środowiska. Spełnieniem marzeń zespołu byłaby sytuacja, gdyby laboratorium miało tyle zamówień, aby pracować 24 godziny na dobę.

Wyposażenie laboratorium

Podstawowym elementem wyposażenia jest spektroskop fotoelektronów tworzący system XPS, gdzie możliwe jest wykorzystanie różnych technik badawczych: elektronowej spektroskopii Augera, fotoelektronowej spektroskopii elektronowej. System wyposażony jest w działo jonowe.

Laboratorium posiada skaningowy mikroskop elektronowy do badania topografii powierzchni, z sondą EDS do analizy ilościowej i jakościowej związków powierzchniowych. Ponadto na staniw laboratorium jest mikroskop Ramanowski, konfokalny. Urządzenie pozwala na głęboką analizę związków organicznych, procesów destrukcji, może być wykorzystywany w analizie narkotyków, farmaceutyków, badaniach biochemicznych. Laboratorium dysponuje również skaningową mikroskopią tunelową i spektroskopią sił atomowych.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Politechnika Gdańska
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także