Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-02-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-02-10
Odkryto mechanizm „porozumiewania się" bakterii

Bakterie komunikują się ze sobą za pomocą sygnałów chemicznych i mogą na ich podstawie działać w podobny sposób. W ostatnim czasie niemieccy naukowcy odkryli i odkodowali ścieżkę komunikacji pomiędzy bakteriami, która potencjalnie może być szeroko stosowana przez te mikroorganizmy. Jej dokładne poznanie daje szansę na opracowanie skuteczniejszych leków, blokujących działanie bakterii.

Poszczególne typy bakterii mają różne metody komunikacji. Naukowcy w 2013 r. odkryli nową ścieżkę komunikacji pomiędzy bakteriami, którą w ostatnim czasie udało się ją odkodować. Dotąd najbardziej znaną ścieżką komunikacji pomiędzy bakteriami była ta, która odbywa się poprzez lakton N-acylo homoseryny: enzym Luxl i wytwarza sygnały, które są rozpoznawane przez receptor LuxR, dzięki któremu bakteria może zmieniać swoje właściwości i regulować zachowanie wobec innych bakterii. Aby ta komunikacja mogła zajść, konieczna jest pewna liczba bakterii określana jako „quorum sensing" (gdzieniegdzie w polskiej literaturze określana jako „wyczuwanie liczebności").

W trakcie najnowszych badań pod uwagę wzięto bakterię Photorhabdus asymbiotica, zabójczą dla insektów i powodującą schorzenia skóry u ludzi. Bakteria ta posiada receptor LuxR, ale brak jej enzymu Luxl i komunikuje się za pomocą dialkilorezorcynolu. który rozpoznaje receptor LuxR i działa najskuteczniej również przy pewnej liczbie tych bakterii („quorum sensing"). Naukowcom udało się również określić drogę biosyntezy tej cząsteczki sygnalnej i zidentyfikować ją w procesach komunikacji innych bakterii.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
alphagalileo.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także