Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-19
Odkryto drogę wiązania plutonu przez komórki ssaków

Odkryto drogę wiązania plutonu przez komórki ssaków
Pluton dostaje się przez membrany do środka komórek ssaków, ponieważ białko odpowiedzialne za pobieranie żelaza nie rozróżnia obu tych pierwiastków. Wynika to z tego, że ssaki nie nauczyły się jeszcze w toku ewolucji rozpoznawać plutonu, który został pierwszy raz wyprodukowany dopiero w 1941 r.
Aby poznać sposób akumulowania radioaktywnego metalu komórki nadnercza szczura poddano działaniu niewielkich ilości plutonu. Następnie za pomocą promieni rentgenowskich o dużej energii zanalizowano transferynę – białko regulujące stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportujące je do tkanek.
Cząsteczka transferyny składa się z dwóch części oznaczonych literami N i C, które przyłaczają atomy żelaza, gdy do takiego układu zbliży się białko – receptor transferyny – i rozpozna podjednostki N i C wtedy przekazuje żelazo do wnętrza komórki. Gdy do obu podjednostek przyłączone są atomy plutonu receptor transferyny nie przekazuje ich do wnętrza komórki – inaczej gdy mamy do czynienia z kombinacją atomów żelaza i plutonu (np. 1 at. żelaza przyłączony do N i 1 at. plutonu przyłączony do C). Wtedy powstały układ nie jest rozróżnialny dla receptora transferyny i następuje przekazanie obu metali do wnętrza komórki.
Więcej informacji na ten temat w czasopiśmie Nature Chemical Biology .
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- anl.gov

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szybkie kamery w przyrodzie
Szanowni Państwo, Z prawdziwą przyjemnością informujemy o dostarczeniu kamery szybkiej Vision Research Phantom MIRO LC320s znanemu polskiemu...
-
Lusterko stomatologiczne – odkryj, jak łatwo zadbać o jamę ustną
Kiedy myślimy o narzędziach dentystycznych, do głowy przychodzą nam wiertła, ssaki czy skomplikowane aparaty. Tymczasem to właśnie lusterko...
-
-
-
-