
Protony to elementy składowe atomów o dodatnim ładunku elektrycznym. Ich translokacja jest podstawą wielu technologii stworzonych przez człowieka.
Wciąż jednak kontrola wytwarzania protonów w biomateriałach i urządzeniach pozostaje wyzwaniem. Bioinżynierowie i materiałoznawcy od dawna próbowali opracować materiały syntetyczne wykazujące właściwości translokacji protonów, która stanowi podstawę wielu procesów biologicznych.
Jednak aby to zrobić naukowcy muszą zbadać rusztowania i sekwencje pod kątem ich wewnętrznego zachowania. W swoich badaniach interdyscyplinarny zespół naukowców z Chin, Holandii i Niemiec zaprojektował opartą na białkach membranę przewodzącą protony z zestawem niefałdowanych, anionowych superładowanych polipeptydów (SUP) zawierających reszty kwasu glutaminiowego.
Projekt ten to obiecująca ścieżka rozwoju w biotechnologii i materiałach do transportu protonów w biopaliwach przyszłości.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- advances.sciencemag.org; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Rewolucyjne rozwiązanie nagrodzone - Zrobotyzowany System Tynkarski (CBRTP)
Konkurs Polski Produkt Przyszłości od blisko 25 lat wspiera i promuje rozwój innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych przez utalentowanych...
-
-
-