
W Singapurze uruchomiono drukarnię 3D do produkcji nowego typu membrany do uzdatniania wody. Może ona filtrować ścieki pięć razy szybciej niż membrany tradycyjne.
Konwencjonalne procesy do wytwarzania porowatych membran wykorzystują kwasy. Nowa technologia polega na drukowaniu milionów nanowłókien PVDF (fluorku poliwinylidenu), polimeru standardowo wykorzystywanego w przemyśle. Włókna są pięciokrotnie cieńsze od włosa, ułożone jedno na drugim i sprasowane w cienką warstwę.
Dzięki takiej konstrukcji membrana ma znacznie większą powierzchnię do zatrzymywania lub odpychania zanieczyszczeń, a jednocześnie umożliwia szybszy przepływ wody. Manipulując grubością włókien, można ją przekształcić w urządzenie mikro- i ultrafiltracyjne. Co więcej, nowa technologia pozwala na budowę mniejszych oczyszczalni ścieków, obniżając znacząco koszty. Wytworzone przy jej udziale membrany są także bardziej odporne na pękania, wymagają zatem mniej konserwacji.
Nowa drukarnia 3D jest rezultatem dwudziestu lat wysiłków Darrena Sun - profesora Uniwersytetu Technologicznego Nanyang z Singapuru.. "Kiedy pojawia się przełomowa innowacja przeskakująca konwencjonalne procesy, zaraz pojawią się inne" - powiedział Sun. "Musimy więc zawsze być o krok przed konkurencją, badać, projektować i budować zaawansowane systemy uzdatniania wody, które są bardziej wydajne i konkurencyjne cenowo".
Technologię wykorzysta w swojej pracy miejska oczyszczalnia ścieków w Chinach, a najbliższych latach ma ona zostać wdrożona w Chinach, Indonezji i na Filipinach.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- 3ders.org; news.ntu.edu.sg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Perystaltyczne pompy ELRO – rodzaje i zastosowanie
Pompy perystaltyczne, nazywane również pompami jelitowymi, to innowacyjne produkty, które mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie...
-
Najważniejsze elementy wyposażenia laboratorium: Jak wybrać najlepsze sprzęty...
Wyposażenie laboratorium to jeden z kluczowych elementów, który determinuje jego funkcjonalność i efektywność pracy. Wybór odpowiednich sprzętów...
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl