
Polscy badacze z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod kierownictwem prof. Zenona Foltynowicza opracowali nowy nanokompozyt pochłaniający tlen. Wynalazek został zgłoszony do opatentowania, będzie służyć do produkcji opakowań głównie dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
Opakowania pochłaniające tlen służą wydłużaniu czasu przechowywania produktów, głównie spożywczych. Mają chronić żywność i leki przed dostępem tlenu, który odpowiada za psucie się żywności i leków. Pozwalają one również na wyeliminowanie części konserwantów w żywności, co jest niewątpliwie dużym plusem ich stosowania.
Zespół badaczy z Poznania nad nowym pochłaniaczem tlenu pracował już od 5 lat, tworząc różne jego prototypy w formie laminatów lub saszetek. Nowa technologia opiera się na nanożelazie rozproszonym w polimerowej matrycy. Wcześniej stosowano metody wprowadzania do opakowania lub też materiału opakowaniowego substancji chemicznych (najczęściej żelaza lub jego związków) mających za zadanie wiązanie i usuwanie tlenu z opakowania. Jednak wymagało to obecności katalizatorów i wilgoci. W przypadku nowego nanokompozytu opracowanego przez badaczy z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu możliwe jest jego zastosowanie w opakowaniach niezawierających wody lub wilgoci. Ten pochłaniacz tlenu nadaje się zarówno do umieszczania w opakowaniach w postaci saszetek, jak i do produkcji różnych materiałów, jak np. folie, co oznacza możliwość zastosowania go w dużej ilości opakowań równego typu – mających przeznaczenie do pakowania nie tylko żywności czy leków, ale również dokumentów czy sprzętów elektronicznych.
Po wieloletnich badaniach nowy nanokompozytowy pochłaniacz tlenu przeszedł wszystkie testy laboratoryjne, potwierdzające jego użyteczność i bezpieczeństwo. Został również opisany w zgłoszeniu patentowym P.397499 (2011). Świetnie wpisuje się w trend rynkowy dotyczący pochłaniaczy tlenu, którego wartość i produkcja w świecie ciągle wzrasta.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- plastech.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak działa akredytowane laboratorium pomiarów hałasu?
Wstęp – dlaczego pomiary hałasu są tak ważne? Hałas towarzyszy nam na co dzień – w pracy, w domu, na ulicy. Jednak gdy jego poziom przekracza...
-
Polskie projekty, które zmieniają przyszłość gospodarki i przemysłu
Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy...
-
-
-