Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-06-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-06-21
Naukowcy muszą lepiej dzielić się danymi
Źródło: freeimages.com
Źródło: freeimages.com

Zgodnie z raportem Expert Advisory Group of Data Access (EAGDA) naukowcy nie dysponują odpowiednimi warunkami oraz narzędziami do łatwego gromadzenia i udostępnianiu wyników swych prac.

Kierujący pracą EAGD, profesor Martin Bobrow zaznacza, że zapewnienie dostępu do zbiorów danych o wysokiej jakości, w formie, w której mogą być łatwo wykorzystane przez innych, jest czasochłonne i kosztowne dla zespołów badawczych. Sama świadomość istoty gromadzenia i dzielenia się ważnymi danymi badawczymi jest nadal niska.

Według Bobrow'a istnieją konkretne działania, które mogą być podejmowane przez sponsorów badań, ośrodki badawcze w celu poprawy praktyki badań i obiegu dostępnych danych. Powszechnie wśród naukowców istnieje przekonanie, że udostępnianie wyników swych prac innym wiąże się z problemami dalszego finansowania badań. Raport EAGDA zawiera sugestię dotyczącą weryfikacji zasad finansowania badań i wzmocnienia roli badacza w zarządzaniu danymi uzyskanymi w trakcie badań. Raport zaznacza również, że należy zachęcać badaczy do dzielenia się wynikami swoich badań i dodatkowo ich za to wynagradzać.

Autorzy raportu podkreślają, iż osoby zaangażowane w różne projekty badawcze oraz instytucje finansujące te projekty, powinny pracować w warunkach wzajemnego partnerstwa. Kluczową rolą w kształtowaniu takiego partnerstwa jest rozwój właściwych metod zarządzania danymi badań.

 

Pełna treść raportu na stronie internetowej EAGDA.

 

(pj)

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
labnews.co.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :