Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11
Nanorurki mogą kontrolować impulsy laserowe
Fot. Pixabay CCO
Fot. Pixabay CCO

Badacze pod kierownictwem Laboratorium Nanomateriałów w Skoltech Center for Photonics and Quantum Materials (CPQM) wykazali, że można kontrolować odpowiedź optyczną nanorurek. 

Optyka liniowa zajmuje się takimi zjawiskami, jak odbicie, załamanie czy pochłanianie światła. Jednak przy bardzo wysokiej intensywności promieniowania powstaje zupełnie nowa klasa zjawisk, która powoduje m.in. zmiany współczynnika załamania światła, a tym zajmuje się optyka nieliniowa.

Zazwyczaj wydajność nieliniowej odpowiedzi optycznej materiału jest zdeterminowana przez jego strukturę. Wdrożenie jako optycznego ośrodka nanomateriałów otwiera drogę do zupełnie nowej kontroli nieliniowości, co wynika z faktu, że większość atomów znajduje się na powierzchni.

Dzięki zaproponowanej przez badaczy metodzie materiał staje się bardziej przezroczysty pod wpływem intensywnego promieniowania laserowego. Główny autor badania, Yuriy Gladush, powiedział: „Wiadomo, że po umieszczeniu w ogniwie elektrochemicznym nanorurki mogą gromadzić znaczną ilość ładunku elektrycznego na swojej powierzchni. Co nie było wiadome do tej pory to fakt, że akumulacja ładunku prowadzi do zmniejszenia absorpcji nasycalnej".

Jak podkreślił kierownik laboratorium Skoltech Albert Nasibulin, odkrycie badaczy otwiera drogę do uniwersalnych systemów, które mogą być stosowane w laserowej obróbce materiałów, chirurgii laserowej czy medycynie estetycznej.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :