Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-30 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-30
Nanodiamenty w płomieniu świeczki

Nanodiamenty w płomieniu świeczki
Dotychczas było wiadomo, że w dolnej części płomienia powstają cząsteczki węglowodorów, które w górnej części są już w postaci dwutlenku węgla. Brak było wiedzy jakie dokładnie reakcje chemiczne zachodzą w czasie konwersji węglowodorów do dwutlenku węgla.
W trakcie badań prof. Zhou odkrył 1.5 miliona nanocząstek diamentu, które powstają w każdej sekundzie podczas palenia się świeczki – następnie w górnej części płomienia spalane są do dwutlenku węgla. Kluczem do tego odkrycia było zastosowanie innowacyjnej techniki pobierania próbki ze środka płomienia świeczki. Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że w próbce występują wszystkie znane odmiany alotropowe węgla – grafit, fuleren, grafen i diament oraz formy amorficzne. Zwykle odmiany alotropowe węgla otrzymuje się w różniących się od siebie warunkach temperatury i ciśnienia.
Odkrycie obecności nanocząstek diamentu występujących w płomieniu świeczki może pomóc w opracowaniu tańszych i bardziej przyjaznych środowisku metod otrzymywania diamentów stosowanych w przemyśle.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- st-andrews.ac.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...