Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-08-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-08-30
Nanodiamenty w płomieniu świeczki
Nanodiamenty w płomieniu świeczki
Nanodiamenty w płomieniu świeczki
Blask płomienia świecy wielu porównuje z blaskiem diamentów. Okazuje się, że to porównanie ma podstawy naukowe. Profesor Chemii Wuzong Zhou z Uniwersytetu St Andrews w Wielkiej Brytanii odkrył mikroskopijne diamenty obecne w płomieniu świeczki.

Dotychczas było wiadomo, że w dolnej części płomienia powstają cząsteczki węglowodorów, które w górnej części są już w postaci dwutlenku węgla. Brak było wiedzy jakie dokładnie reakcje chemiczne zachodzą w czasie konwersji węglowodorów do dwutlenku węgla.

W trakcie badań prof. Zhou odkrył 1.5 miliona nanocząstek diamentu, które powstają w każdej sekundzie podczas palenia się świeczki – następnie w górnej części płomienia spalane są do dwutlenku węgla. Kluczem do tego odkrycia było zastosowanie innowacyjnej techniki pobierania próbki ze środka płomienia świeczki. Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że w próbce występują wszystkie znane odmiany alotropowe węgla – grafit, fuleren, grafen i diament oraz formy amorficzne. Zwykle odmiany alotropowe węgla otrzymuje się w różniących się od siebie warunkach temperatury i ciśnienia.

Odkrycie obecności nanocząstek diamentu występujących w płomieniu świeczki może pomóc w opracowaniu tańszych i bardziej przyjaznych środowisku metod otrzymywania diamentów stosowanych w przemyśle.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
st-andrews.ac.uk
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także