Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-05 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-05
Miniaturowy spektrometr NMR

Miniaturowy spektrometr NMR
Spektrometry NMR używane są do określania struktury cząsteczek chemicznych. Ze względu na cenę i rozmiary zwykle znajdują się w specjalistycznych laboratoriach. Ponadto nadprzewodzący elektromagnes, główny element spektrometru NMR wymaga kriogenicznego chłodzenia.
Naukowcy z Uniwersytetu RWTH Aachen w Niemczech zaprojektowali spektrometr NMR wyposażony w układ stałych magnesów zamiast zwykle stosowanego elektromagnesu. Układ ten składa się z trzech pierścieni zbudowanych z matrycy sześciu, oddzielonych od siebie magnesów samarowo-kobaltowych. Dodatkowo spektrometr wyposażony jest w 8 prostopadłościennych magnesów, którymi można poruszać w celu utrzymania stałego pola magnetycznego.
Spektrometr pozwala na otrzymywanie widm NMR podczas reakcji chemicznych - mieszanina reakcyjna przepływa poprzez spektrometr NMR, a następnie wraca naczynia reakcyjnego. Przepływ mieszaniny odbywa się za pomocą pompy perystaltycznej. Widmo NMR przesyłane jest do przenośnego komputera. Unika się w ten sposób długiego okresu czasu pomiędzy próbkowaniem, a otrzymaniem widma NMR, kiedy trudno utrzymać kontrolowane warunki.
W opinii Federico Casanovy, jednego z autorów przenośnego spektrometru NMR, zbudowane urządzenie można ulepszyć w kierunku zwiększenia czułości oraz rozdzielczości poprzez zastosowanie lepszych magnesów.
Więcej informacji na temat miniaturowego spektrometru NMR w artykule „High-resolution NMR spectroscopy under the fume hood” opublikowanym w czasopiśmie „Physical Chemistry Chemical Physics”.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Perystaltyczne pompy ELRO – rodzaje i zastosowanie
Pompy perystaltyczne, nazywane również pompami jelitowymi, to innowacyjne produkty, które mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-