
W laboratoriach można znaleźć wiele przeróżnych urządzeń, które na co dzień ciężko spotkać w użyciu. Pomimo to, w tych miejscach stają się one niezastąpione i wykorzystywane są każdego dnia, do wykonywania badań, pomiarów, a także sporządzania wszelkiego rodzaju roztworów. Jednym z takich urządzeń jest mieszadło magnetyczne. Mieszadło magnetyczne dedykowane jest do mieszania cieczy we wszelkiego rodzaju naczyniach takich jak kolby czy też zlewki w sposób bezkontaktowy.
Działanie mieszadeł magnetycznych oparte jest na zmiennym, rotującym polu magnetycznym. Chcąc za pomocą tego urządzenia, wymieszać jakąkolwiek substancję, należy najpierw umieścić ją w kolbie, probówce czy też innym dowolnym szkle laboratoryjnym, a następnie wrzucić do niego mieszadełko, potocznie zwane dipolem.
Dipol wykonywany jest z żelaza lub stali pokrytej polietylenowa, lub też teflonową powłoką(PTFE). Po umieszczeniu mieszadełka (dipola) w szkle laboratoryjnym z roztworem należy umieścić je nad mieszadłem magnetycznym. Urządzenie poprzez wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego oddziałuje na mieszadełko, przez co wraz ze zmianą orientacji pola magnetycznego mieszadełko podąża za nim, mieszając w ten sposób ciecz w szkle laboratoryjnym.
Rodzaje mieszadeł magnetycznych
Mieszadło magnetyczne występuję w dwóch rodzajach, które różnią się między sobą sposobem generowania pola magnetycznego. W zależności od rodzaju można spotkać mieszadła magnetyczne z układem statycznym, które posiadają stałe ułożone elektromagnesy, które powodują rotację pola magnetycznego poprzez naprzemienny włączanie i wyłączanie się. Drugim rodzajem jest natomiast mieszadło magnetyczne, które posiada zamontowane magnesy w trwały sposób na blacie, który poruszany jest za pomocą silniczka elektrycznego.
Pierwszy rodzaj mieszadeł wykorzystany jest do mieszania za pomocą niewielkich mieszadełek. Ponadto w trakcie ich użytkowania można zauważyć wyraźne kłopoty z regulacją obrotów, przez co pole elektromagnetyczne nie jest tak stabilne, jak w przypadku drugiego rodzaju mieszadeł magnetycznych. Mieszadła z trylami magnesami mogą generować o wiele większa moc, przez co mieszkanie za ich pomocą nawet dużej ilości roztworu nie jest problematyczne. Dodatkowo te urządzenia mogą swobodnie być łączone z płytami grzewczymi, które jednocześnie podgrzewają roztwór i mieszają go.
Co wpływa na działanie mieszadła magnetycznego
Na pracę mieszadła magnetycznego, ma wpływ bardzo wiele czynników, przede wszystkim precyzyjna kontrola obrotów urządzenia, a także intensywność, z jaką generowane jest pole magnetyczne. Skuteczność działania uzależniona Jest jednak w głównej mierze od mieszadełka. Mieszadło powinno być zawsze odpowiednio dopasowane do rozmiarów szkła laboratoryjnego, a także jego zawartości. Stosowanie zbyt dużego dipola, może powodować zbyt intensywne mieszania, a nawet wylewanie roztworu poza ścianki, natomiast zbyt Małe mieszadełko tworzy lej pośrodku szkła, przez co substancje w nie mieszają się równomiernie. Dlatego tak ważne jest posiadanie kilku rodzajów mieszadełek, które swobodnie będzie można dopasowywać do swoich potrzeb.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- danlab.pl

Czytaj także
-
Nowoczesne laboratorium syntezy
Nowe stanowisko pracy chemika Trudno opracowywać nowoczesne procesy chemiczne, gdy sprzęt do syntezy ogranicza możliwości prowadzenia...
-
Jak działa akredytowane laboratorium pomiarów hałasu?
Wstęp – dlaczego pomiary hałasu są tak ważne? Hałas towarzyszy nam na co dzień – w pracy, w domu, na ulicy. Jednak gdy jego poziom przekracza...
-
-
-
-
-