
Organizmy takie jak kaktusy czy pustynne chrząszcze opanowały zdolność zbierania wody z powietrza, dzięki czemu możliwe jest ich przetrwanie w ekstremalnie suchym środowisku. Ze względu na stale wzrastającą temperaturę na Ziemi i osuszanie klimatu naukowcy poszukują sposobu na pozyskiwanie wody z powietrza.
Opracowany przez naukowców z Harvardu materiał pochłaniający wodę z powietrza czerpie inspirację z budowy skorupy chrząszczy pustynnych, kolców kaktusa, a także gładkich powierzchni roślin dzbanecznikowatych. Badacze zauważyli, że charakterystyczna budowa organizmów pustynnych sprzyja relatywnie szybkiej i wydajnej kondensacji pary wodnej. Poprzez szczegółowe modelowanie teoretyczne i połączenie ze sobą asymetrii kolców kaktusa i powłoki roślin dzbanecznikowatych, otrzymali materiał, który w bardzo szybkim czasie pochłania i gromadzi wodę z powietrza. W nowym materiale wykorzystywana jest także technologia materiałów porowatych – Slippery Liquid-Infused Porous System (SLIPS) która umożliwia m.in. uzyskanie stabilnych warunków ciśnienia oraz wytrzymałość mechaniczną (technologia ta jest wykorzystywana np. przy produkcji odpornych na parowanie szyb samochodowych ).
Nowy materiał może być przydatny nie tylko do samego pozyskiwania i gromadzenia wody, ale również w elektrowniach cieplnych – przyspieszając proces przekształcania pary wodnej do stanu ciekłego i zwiększając wydajność elektrowni.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- seas.harvard.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Najważniejsze elementy wyposażenia laboratorium: Jak wybrać najlepsze sprzęty...
Wyposażenie laboratorium to jeden z kluczowych elementów, który determinuje jego funkcjonalność i efektywność pracy. Wybór odpowiednich sprzętów...
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl