
Naukowcy z University of Wyoming wykazali, że szeroki zakres światła – od ultrafioletu do podczerwieni – może być wykrywany przy użyciu spinowego efektu Seebecka (SSE). Odkrycie to będzie miało wpływ na przyszłe technologie oparte na prądach spinowych.
Jak powiedział William Rice, profesor z Wydziału Fizyki i Astronomii UW: „Ponieważ efekt wirowania Seebecka opiera się na tworzeniu różnicy temperatur, wykorzystujemy tę właściwość do wytworzenia urządzenia, które wykrywa światło w niekonwencjonalny sposób."
Urządzenia spinowe nowej generacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń całkowicie elektrycznych, wykorzystują do przesyłania informacji i energii przepływ spinów lub gęstość prądu spinowego zamiast ładunku nośnego.
Prądy spinowe są magnetycznym analogiem prądów elektrycznych, jednak w przeciwieństwie do nich nie wchodzą w interakcje z otoczeniem. Z tego względu uznaje się, że mogą być doskonałym sposobem przesyłania informacji bez żadnych strat.
Rice podsumowuje: „Ta koncepcja stanowi podstawę do wypróbowania różnych geometrii i materiałów w celu zwiększenia ogólnej czułości urządzenia. Jest to niezwykle ważne, aby mogły one konkurować z najnowocześniejszymi wykrywaczami."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; uwyo.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
-
-
-