Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-28
Krok naprzód do urządzeń spinowych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z University of Wyoming wykazali, że szeroki zakres światła – od ultrafioletu do podczerwieni – może być wykrywany przy użyciu spinowego efektu Seebecka (SSE). Odkrycie to będzie miało wpływ na przyszłe technologie oparte na prądach spinowych.

Jak powiedział William Rice, profesor z Wydziału Fizyki i Astronomii UW: „Ponieważ efekt wirowania Seebecka opiera się na tworzeniu różnicy temperatur, wykorzystujemy tę właściwość do wytworzenia urządzenia, które wykrywa światło w niekonwencjonalny sposób."

Urządzenia spinowe nowej generacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń całkowicie elektrycznych, wykorzystują do przesyłania informacji i energii przepływ spinów lub gęstość prądu spinowego zamiast ładunku nośnego.

Prądy spinowe są magnetycznym analogiem prądów elektrycznych, jednak w przeciwieństwie do nich nie wchodzą w interakcje z otoczeniem. Z tego względu uznaje się, że mogą być doskonałym sposobem przesyłania informacji bez żadnych strat.

Rice podsumowuje: „Ta koncepcja stanowi podstawę do wypróbowania różnych geometrii i materiałów w celu zwiększenia ogólnej czułości urządzenia. Jest to niezwykle ważne, aby mogły one konkurować z najnowocześniejszymi wykrywaczami."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; uwyo.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :