Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-20
Kontakt z chlorowaną wodą zwiększa ryzyko wystąpienia raka

Kontakt z chlorowaną wodą zwiększa ryzyko wystąpienia raka
Związki chemiczne służące do chlorowania wody, przede wszystkim chlor, mogą tworzyć rakotwórcze pochodne, z których najbardziej powszechnymi są trihalometany (THM). Podczas badań nad szkodliwością tego związku zespół naukowców pod przewodnictwem Dr. Cristina M. Villanueva z Municipal Institute of Medical Research w Barcelonie przebadał ponad 1200 osób chorych na raka pęcherza moczowego oraz podobną liczbę zdrowych ludzi. Zbadano również średni poziom THM w wodzie wodociągowej w 123 miastach, z których pochodzili uczestnicy doświadczenia.
Wyniki badań pokazały, że osoby, które piły wodę bardziej chlorowaną (zawartość THM powyżej 49 mikrogramów na litr) były o 35 procent bardziej narażone na powstanie raka pęcherza moczowego niż osoby, których zakłady wodociągowe dostarczają wody o zmniejszonym poziomie chloru. Pływanie w chlorowanej wodzie zwiększyło prawdopodobieństwo raka do 57 procent. Również w przypadku osób lubiących długie kąpiele w domu stwierdzono więcej przypadków raka.
Zdaniem hiszpańskich naukowców związki z grupy THM mogą mieć silniejszy rakotwórczy efekt, gdy są absorbowane przez skórę lub wdychane przez płuca ponieważ wtedy nie ulegają częściowemu unieszkodliwieniu w wątrobie – jak to bywa w przypadku spożycia wody.
W Polsce dopuszczalna zawartość THM nie może być wyższa od 150 µg/l, na takim poziomie określa ją rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wg Dyrektywy Unii Europejskiej nr 98/83/EEC z dnia 3.11.1998 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, stężenie THM powinno być poniżej 100 µg/l.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rola bezpieczeństwa na kursie na koparki jednonaczyniowe
Bezpieczeństwo odgrywa fundamentalną rolę na każdym etapie kursu na koparki jednonaczyniowe – od pierwszych zajęć teoretycznych, aż po ćwiczenia...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-