Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-29
Koniec ery kamer wideo?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Być może już niedługo era kamer wideo się skończy. Fale akustyczne stanowią bowiem alternatywne medium, które może ominąć ograniczenia fal elektromagnetycznych, takie jak naruszanie prywatności czy wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do nich, mogą być używane do znajdowania obiektów, a także do ich identyfikacji. Badanie zostało opisane w Applied Physics Letters.

Naukowcy wykorzystali dwuwymiarową macierz akustyczną z 256 odbiornikami i czterema nadajnikami do wykrywania i analizowania dźwięków ludzkiej aktywności, takiej jak siedzenie, stanie, chodzenie i upadki. Prof. Xinhua Guo z Wuhan University of Technology powiedział: „Jeśli dokładność identyfikacji jest wystarczająco wysoka, można wdrożyć dużą liczbę zastosowań. Na przykład system alarmowy może zostać aktywowany, jeśli osoba wpadnie do domu i zostanie wykryta. W ten sposób można zapewnić natychmiastową pomoc i przy jednoczesnym niewielkim naruszeniu prywatności."

Zresztą systemy wizyjne mają i inne wady. Słabe oświetlenie czy zwykły dym z papierosa mogą znacznie zmniejszyć ich skuteczność. Zespół profesora Gou planuje kontynuować swoje badania. Będą sprawdzać wersje z różną liczbą czujników i ich skuteczność.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; aip.scitation.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :