
Być może już niedługo era kamer wideo się skończy. Fale akustyczne stanowią bowiem alternatywne medium, które może ominąć ograniczenia fal elektromagnetycznych, takie jak naruszanie prywatności czy wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do nich, mogą być używane do znajdowania obiektów, a także do ich identyfikacji. Badanie zostało opisane w Applied Physics Letters.
Naukowcy wykorzystali dwuwymiarową macierz akustyczną z 256 odbiornikami i czterema nadajnikami do wykrywania i analizowania dźwięków ludzkiej aktywności, takiej jak siedzenie, stanie, chodzenie i upadki. Prof. Xinhua Guo z Wuhan University of Technology powiedział: „Jeśli dokładność identyfikacji jest wystarczająco wysoka, można wdrożyć dużą liczbę zastosowań. Na przykład system alarmowy może zostać aktywowany, jeśli osoba wpadnie do domu i zostanie wykryta. W ten sposób można zapewnić natychmiastową pomoc i przy jednoczesnym niewielkim naruszeniu prywatności."
Zresztą systemy wizyjne mają i inne wady. Słabe oświetlenie czy zwykły dym z papierosa mogą znacznie zmniejszyć ich skuteczność. Zespół profesora Gou planuje kontynuować swoje badania. Będą sprawdzać wersje z różną liczbą czujników i ich skuteczność.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; aip.scitation.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego system wizyjny to koszt nawet 30 tys. euro?
Dla ¾ użytkowników systemów wizyjnych najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy ich wyborze jest cena. W konsekwencji wielu klientów jest...
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i kiedy powinieneś zareagować, aby szybko...
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium, ang. onychomycosis) to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych atakujących obręb paznokci. Początkowo...
-
-
-
-
-