Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-12-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-12-21
Jak zaprojektować komfortowy gabinet lekarski?
Jak zaprojektować komfortowy gabinet lekarski?

Gabinet lekarski musi być miejscem bezpiecznym i komfortowym zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Bardzo ważne jest, aby był profesjonalnym i godnym zaufania miejscem. Wizyty lekarskie często obarczone są stresem, stąd też istotne jest, aby przestrzeń była urządzona w przemyślany sposób. Równie ważne są profesjonalne i dobrze dobrane meble do gabinetów lekarskich, które znacząco usprawnią przeprowadzenie wszelkich procedur medycznych.

 

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu gabinetu lekarskiego, aby był wygodny zarówno dla pacjentów, jak i przyjmujących w nim medyków?

Ustawa o działalności leczniczej i Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku reguluje kwestie prawne dotyczące wymogów budowlanych, koniecznej powierzchni minimalnej gabinetu lekarskiego oraz niezbędnego wyposażenia. Projektowanie gabinetu lekarskiego powinno rozpocząć się od dostosowania przestrzeni do wszystkich pacjentów. Stąd też należy wziąć pod uwagę wymagania i udogodnienia dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Mowa tutaj o rezygnacji z progu przy wejściu do pomieszczenia, odpowiedniej wielkości pomieszczenia, jak i przystosowaniu do wózków inwalidzkich.

Podłoga musi być łatwo zmywalna, antypoślizgowa, odporna na działanie preparatów chemicznych bądź dezynfekujących, jak również niechłonąca środków organicznych. Ściany także muszą być zmywalne oraz pozbawione porowatych elementów. Dobrze, aby były pomalowane w jasne i ciepłe barwy z zachowaniem spójności kolorystycznej. Warto mieć na uwadze, że krzykliwe kolory bądź ostre kontrasty, wzbudzają niepokój i nerwowość. Ważna jest również umywalka z bieżącą wodą, która musi być osłonięta płytkami bądź specjalnym materiałem zabezpieczającym ściany przed nasiąkaniem.

Projektowanie gabinetu to również uwzględnienie ergonomicznego rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia, sprzętów oraz niezbędnych akcesoriów. Konieczna jest zatem przemyślana koncepcja, której celem będzie stworzenie funkcjonalnej, praktycznej, bezpiecznej oraz wygodnej przestrzeni zarówno dla pacjentów, jak i medyków. Dobrze zaprojektowany gabinet będzie wizytówką lekarza bądź placówki medycznej.

 

wyposazeniedogabinetulekarskiego.jpg

 

Jak dobrać odpowiednie wyposażenie gabinetu lekarskiego?

Niezwykle ważnym elementem każdego gabinetu lekarskiego jest odpowiednie wyposażenie. Mowa tutaj zarówno o meblach, jak i urządzeniach czy akcesoriach. Ważne jest, aby posiadały wymagane certyfikaty i spełniały określone normy. Meble do gabinetów lekarskich mają usprawnić pracę lekarzom oraz zapewnić komfortowe warunki pacjentom.

Większość wyposażenia będzie dobierana pod kątem danej specjalizacji medycznej, niemniej jednak część umeblowania pozostaje stała dla większości gabinetów. Mowa tutaj przede wszystkim o biurku i wygodnym krześle lekarskim. Ich dobór powinien być podyktowany zapewnieniem wysokiego komfortu siedzenia, bez obciążenia kręgosłupa czy stawów. Ważnym elementem są również taborety medyczne, które znacząco usprawniają pracę podczas diagnostyki oraz badań, zapewniając możliwość pełnego obrotu lekarzowi podczas wykonywania procedury. Kolejnym ważnym wyposażeniem są asystory medyczne, służące do przechowywania niezbędnych narzędzi czy akcesoriów. Istotne będą także stoliki medyczne, wykorzystywane podczas badań czy drobnych zabiegów.

Swoje zastosowanie mają również stoliki zabiegowe, które znacząco usprawniają przeprowadzenie procedur medycznych. Istotne są również parawany, które pozwolą wydzielić intymną strefę, dzięki czemu pacjent będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. W większości gabinetów lekarskich niezbędnym elementem wyposażenia jest kozetka lekarska, która zapewnia wygodę osobie diagnozowanej oraz umożliwia przeprowadzenie niezbędnych badań w pozycji siedzącej, półleżącej oraz leżącej.

Część pomieszczeń może być również wyposażona w stojak na kroplówki. W gabinetach lekarskich, gdzie odbywają się zabiegi, niezwykle ważnym wyposażeniem jest specjalistyczny fotel, który dzięki swej funkcjonalności pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju procedur medycznych w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

 

mebledogabinetulekarskiego.jpg

 

Jakie wymogi muszą spełnić meble do gabinetu lekarskiego?

Meble do gabinetów lekarskich to specyficzna grupa wyposażenia, która musi spełniać określone normy, jak również posiadać odpowiednie certyfikaty. Ich produkcja musi odbywać się przy zachowaniu najwyższych standardów. Meble medyczne zalicza się do produktów, które muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. To istotne zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu medycznego.

Standardy jakości dla producentów mebli oraz wyrobów medycznych wyznacza norma ISO 13485:2016. Określa ona wymagania dotyczące systemu zarządzania i jest dedykowana firmom, które chcą produkować i dostarczać wyposażenie medyczne. Norma ISO 13485:2016 pozwala kontrolować wszystkie etapy produkcji, począwszy od materiałów, po odbiór gotowych produktów. Stanowi gwarancję najwyższej jakości wyposażenia. Meble do gabinetów lekarskich muszą również posiadać odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich przeznaczeniu w placówkach medycznych. Dodatkowo meble medyczne muszą cechować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie szkodliwych czynników, np. wilgoci czy promieniowania UV, jak również częste mycie bądź dezynfekcje. Ich wykonanie musi gwarantować długoletnie eksploatowanie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości.

Meble do gabinetów lekarskich spełniają niezwykle ważne funkcje. Mowa tutaj przede wszystkim o funkcjonalności, praktyczności, bezpieczeństwie oraz komforcie. Odpowiednio dobrane umeblowanie przyczyni się do sprawniejszego przeprowadzania wszelkich procedur medycznych, natomiast pacjentom zapewni wygodę oraz zminimalizuje negatywne emocje.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
meble-medyczne.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także