Należy pamiętać o tym, że meble laboratoryjne spełniają wiele funkcji. Ponieważ nie jest to jedynie element wyposażenia pomieszczeń, ale przede wszystkim narzędzie pracy.Ze względu na charakter pracy, która jest ciężka i bywa niebezpieczna, meble powinny cechować się wysoką jakością wykonania oraz być ergonomiczne.
Czym powinny wyróżniać się meble laboratoryjne?
Laboratorium to zdecydowanie odmienne miejsce pracy od innych, gdzie meble stanowią najważniejszy element wyposażenia i jednocześnie to narzędzie pracy. Meble są narażone na intensywną eksploatację oraz działanie silnych i szkodliwych substancji chemicznych (kwasy, zasady, rozpuszczalniki itp.). Dlatego tak bardzo ważna jest wysoka jakość materiału, z jakiego są wykonane, w celu zachowania trwałości w tak niebezpiecznym środowisku.
Przede wszystkim chodzi o blaty robocze, które są najbardziej narażone na chemikalia. Najlepiej sprawdzą się tutaj takie surowce jak ceramika czy żywice epoksydowe, które dodatkowo wykazują wysoką odporność na temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Tak wykonanym meblom nie powinny zaszkodzić żadne substancje chemiczne, wysoka temperatura czy zarysowania.
Natomiast równie mocno eksploatowane są szafki, które powinny być wykonane z równie wytrzymałych tworzyw. A szafy, w których przechowuje się żrące chemikalia powinny być ognioodporne i wyposażone w wentylację z wyciągiem mechanicznym. Meble laboratoryjne wykonane w tak solidny sposób z pewnością posłużą przez długie lata.
Praca w laboratorium wymaga skupienia i jest bardzo odpowiedzialna, dlatego meble powinny być jak najbardziej ergonomiczne. Ponadto powinny oferować jak największe możliwości indywidualnego dostosowania do pomieszczenia. Najlepiej jeśli podzespoły można łączyć prostopadle oraz w układy heksagonalne. Przy czym powinny być uniwersalne i proste w montażu.
Natomiast wykonanie z najwyższej jakości materiałów pozwoli na łatwe utrzymanie w czystości, co znacznie ułatwi prace. Jeśli chodzi o aspekt estetyczny, to należy pamiętać, aby kolor był tak dobrany aby pozwalał skupić się na pracy. Mile widziane delikatne akcenty kolorystyczne, aby uniknąć nudy i monotonii.
Wyposażenie laboratorium
Najważniejsze podczas aranżacji laboratorium jest odpowiednie rozplanowanie dostępnej powierzchni. W pierwszej kolejności należy określić ilu będzie pracowników oraz tym samym ile potrzebujemy stanowisk pracy. Należy również dokładnie określić charakter pracy. Do prowadzenia badań w laboratorium trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń dla każdego pracownika.
Następnie należy podjąć decyzję co do wyposażenia oraz wybór mebli. Najlepiej, aby były wykonane z jak najwyższej jakości materiałów. Ze względu na styczność z wieloma szkodliwymi substancjami. Należy uwzględnić również meble do przechowywania dokumentów, dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się szafa lub biurko.
Natomiast, aby nie generować kosztów w firmie warto wcześniej zorientować się jaki jest koszt naprawy poszczególnych elementów lub wymiany. Najlepiej żeby odbyło się to bez konieczności wymiany całych modułów.
- Źródło:
- danlab.pl
Czytaj także
-
Dygestorium co to. Do czego służy dygestorium
Dygestorium co to. Czym są dygestoria laboratoryjne i do czego służą? Dygestoria laboratoryjne są niezwykle istotnym elementem wyposażenia...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...