Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-22
Inteligentne laboratoria — poznaj nowoczesne rozwiązania
Inteligentne laboratoria — poznaj nowoczesne rozwiązania

Rozwiązania typu Smart Home od lat zyskują na popularności. Nieustanny rozwój nowych technologii pozwala użytkownikom cieszyć się szeregiem najnowocześniejszych funkcji, które świetnie wpasowują się w pojęcie inteligentnego domu, biura czy laboratorium. Mowa o systemach, które jeszcze kilkanaście lat temu uchodziły raczej za część scenariusza do filmu science fiction aniżeli niedaleką przyszłość.

 

Smart Laboratory — o co tutaj chodzi?

Inteligentne technologie znajdują zastosowanie w praktycznie każdym obszarze życia codziennego i nie tylko. Systemy smart to przede wszystkim wyższy komfort życia i gwarancja bezpieczeństwa. Mowa m.in. o czujnikach dymu i temperatury, systemach alarmowych, monitoringu, oświetleniu czy czujnikach ruchu. Poszczególne funkcjonalności mogą np. informować użytkownika o jakości powietrza i automatycznie otwierać oko, jeśli ta jest niewłaściwa. Inteligentny dom to także możliwość zdalnego sterowania garażem, roletami, telewizorem, oświetleniem i wiele, wiele więcej. 

Ogromna popularność systemów smart spowodowała, że zaczęto je wykorzystywać także w biurach i laboratoriach. W powszechnym użyciu stały się automatyczne bramy, czujniki dymu i oświetlenia czy inteligentny monitoring, który może automatycznie powiadomić służby, jeśli dojdzie do włamania.

Za pomocą aplikacji mobilnych możemy kontrolować temperaturę powietrza, sterować wentylacją i gniazdkami elektrycznymi czy nawet wyświetlać wybrane komunikaty na specjalnych ekranach. Dobrym przykładem są tutaj wysokiej jakości wyświetlacze dla rozwiązań Smart Home od Unisystem, które znajdują zastosowanie m.in. w komunikacji miejskiej.

 

Energooszczędność i łatwe sterowanie

Systemy typu smart najczęściej składają się z wielu różnych urządzeń. W inteligentnych laboratoriach wykorzystywane są zarówno klasyczne rozwiązania, takie jak czujniki, regulacja temperatury czy sterowanie oświetleniem, jak i te związane z siecią 5G. Sterowanie poszczególnymi funkcjonalnościami jest możliwe z poziomu smartfona lub specjalnego panelu. 

 

Wmontowany w ścianę ekran jest rozwiązaniem trwalszym i pozwalającym czytelniej prezentować wybrane treści. Takie moduły są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Wykorzystuje się je w stacjach pogody, a także w formach wyświetlaczy np. na stacjach metra.

 

Inteligentne laboratoria i pełna automatyzacja

Warunki w laboratorium muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Nie jest to jednak łatwe zadanie, jeśli dodatkowo zależy nam na oszczędności energii i na kwestiach ekologicznych. Właściwie rezultaty da się osiągnąć wyłącznie przy zastosowaniu zautomatyzowanych inteligentnych systemów, które nie wymagają stałego nadzoru człowieka. Mogą być one ze sobą zintegrowane, wykorzystując inteligentne czujniki, systemy grzewcze, inteligentne gniazdka (pozwalające np. monitorować zużycie energii oraz zdalnie włączać i wyłączać urządzenia elektryczne), systemy alarmowe i nie tylko. 

Co więcej, technologia smart bardzo często łączona jest z tzw. Internet Rzeczy, czyli z siecią połączonych urządzeń, wykorzystujących jedno i to samo złącze Internetowe. W rezultacie jedno urządzenie może wydawać polecenie drugiemu. Przykładowo — dotykając ekranu smartfona, możemy wyłączyć TV, włączyć muzykę czy przyciemnić światła.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
unisystem.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także