Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-23
Innowacyjny opatrunek opracowany przez studenta biotechnologii UTP

Polski wynalazek wyróżniony i nagrodzony zarówno w kraju, jak i zagranicą. Nowy, hydrożelowy, biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy został stworzony przez Karola Bociana, studenta biotechnologii w UniwersytecieTechnologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Nowy opatrunek hydrożelowy zbudowany z nanocelulozy, nie tylko chroni ranę przed wpływem czynników zewnętrznych, ale również przyśpiesza gojenie się ran dzięki posiadanym właściwościom leczniczym. Wynikają one z zastosowania w jego składzie wyciągu z babki lancetowatej oraz cząsteczek nanosrebra, która mają silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Opatrunek pozwala oddychać ranie i powoduje znaczące zmniejszenie się blizn pozostających po zagojeniu rany.

Opatrunek powstał dzięki współpracy Karola Bociana z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy oraz z naukowcami: dr Agnieszką Grzelakowską i dr Pawłem Grzelakowskim.

Opatrunek został nagrodzony podczas 61. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań i Nowych Technik "Brussels Innova" w Brukseli złotym medalem, a także jedną z głównych nagród Ogólnopolskiego Konkursu "Student–Wynalazca" 2013 organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Karol Bocian chciałby kontynuować swoje badania nad stworzonym przez siebie opatrunkiem i ogólnie rzecz biorąc, nanocelulozą.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
naukawpolsce.pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :