Polski wynalazek wyróżniony i nagrodzony zarówno w kraju, jak i zagranicą. Nowy, hydrożelowy, biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy został stworzony przez Karola Bociana, studenta biotechnologii w UniwersytecieTechnologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Nowy opatrunek hydrożelowy zbudowany z nanocelulozy, nie tylko chroni ranę przed wpływem czynników zewnętrznych, ale również przyśpiesza gojenie się ran dzięki posiadanym właściwościom leczniczym. Wynikają one z zastosowania w jego składzie wyciągu z babki lancetowatej oraz cząsteczek nanosrebra, która mają silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Opatrunek pozwala oddychać ranie i powoduje znaczące zmniejszenie się blizn pozostających po zagojeniu rany.
Opatrunek powstał dzięki współpracy Karola Bociana z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy oraz z naukowcami: dr Agnieszką Grzelakowską i dr Pawłem Grzelakowskim.
Opatrunek został nagrodzony podczas 61. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań i Nowych Technik "Brussels Innova" w Brukseli złotym medalem, a także jedną z głównych nagród Ogólnopolskiego Konkursu "Student–Wynalazca" 2013 organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Karol Bocian chciałby kontynuować swoje badania nad stworzonym przez siebie opatrunkiem i ogólnie rzecz biorąc, nanocelulozą.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- naukawpolsce.pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
AUTOMATYZACJA POMIARU PH I STĘŻENIA JONÓW NIEORGANICZNYCH W PROCESIE PRZY...
Każdego dnia na całym świecie wykonywanych jest tysiące pomiarów pH oraz oznaczeń kationów i anionów w przeróżnych matrycach. Często cała...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-