Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-07
Informacja odczytywana dzięki światłu
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Fizycy pod kierownictwem prof. Sebastiana Reineke z TU Dresden opracowali nową metodę przechowywania informacji w całkowicie przezroczystych foliach z tworzyw sztucznych.

Folie używane przez naukowców powstają z tworzywa sztucznego o grubości mniejszej niż 50 μm, są zatem cieńsze niż ludzki włos. Do nich wprowadzają organiczne cząsteczki, które dzięki naświetleniu ultrafioletem nabywają zdolność luminescencji. Informację można zatem odczytać, a oświetlając folię światłem podczerwonym, usunąć je i zapisać nowe dane.

Cała zasada działania opiera się na tlenie, który jest obecny w plastikowej folii i pozyskuje energię świetlną od świecących cząsteczek. Powoduje to usunięcie tego pierwiastka, dzięki czemu cząsteczki mogą emitować światło. Podczerwień powoduje z kolei, że temperatura folii rośnie, zwiększa się przepuszczalność dla tlenu.

Zastosowania nowej technologii podkreśla prof. Reineke: "Te niewidzialne i wielokrotne zapisywalne znaczniki mogą być używane na wiele sposobów. Możemy wytworzyć cieńsze niż konwencjonalne naklejki z kodem kreskowym. Znaczniki te mogą stać się uniwersalną alternatywą dla wielu rozwiązań do wymiany informacji w naszym codziennym życiu.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także