
Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie uzyskali zmodyfikowany genetycznie tytoń, który produkuje przeciwciała monoklonalne dla wirusa wścieklizny. Wirus ten powoduje rocznie śmierć ponad 50 tys. ludzi na całym świecie.
Działanie przeciwciał polega na blokowaniu przyłączenia wirusa do zakończeń nerwowych i tym samym zapobiega dalszej wędrówce do mózgu. Przeciwciała uzyskano z liści tytoniu i poddano analizie pod względem składu białek i cukrów. Badania wykazały zdolność przeciwciał do neutralizacji szerokiego spektrum wirusa wścieklizny.
Nieleczone zakażenie wścieklizną prowadzi niemal w 100% do śmierci. Pozyskiwanie przeciwciał z tytoniu może stać się tanim sposobem walki ze wścieklizną, zwłaszcza w przypadku krajów rozwijających się.
Więcej na ten temat w artykule Production, characterization, and antigen specificity of recombinant 62-71-3, a candidate monoclonal antibody for rabies prophylaxis in humans" opublikowanym w czasopiśmie „The FASEB Journal".
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
Testowanie końcówek BioClean Ultra
Laboratoria na całym świecie śpieszą się z opracowywaniem testów i terapii w związku z pojawieniem się nowego typu koronawirusa SARS CoV-2....
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl