Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-05-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-16
Fluor poprawia stabilność ogniw słonecznych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Ogniwa perowskitowe są bardzo obiecującym rozwiązaniem dla przyszłości energii słonecznej, gdyż jest to materiał tani i prawie tak samo wydajny jak tradycyjny surowiec, czyli krzem. Problemem jednak pozostaje to, że bardzo szybko ulega degradacji. Naukowcy z kilku uczelni, w tym m.in. Eindhoven University of Technology, odkryli, że dodanie do nich odrobiny fluoru znacznie zwiększa ich stabilność. Dzięki temu, nawet po 1000 godzinach pracy, zachowują 90 % swojej wydajności.

Perowskitowe ogniwa słoneczne znajdują się  w centrum zainteresowania naukowców od dawna. Dzięki kolejnym ulepszeniom ich wydajność wzrosła z 4% w roku 2009 do ponad 20% obecnie. Problemem jednak pozostaje fakt, że pod wpływem wilgoci, ciepła, a nawet światła ulegają degradacji.

Okazało się, że z odsieczą może tu przyjść fluor, pierwiastek znany nam wszystkim z past do zębów. Podobnie jak w jamie ustnej, jony fluorku tworzą warstwę ochronną wokół kryształu, zapobiegając szkodliwym defektom

Shuxia Tao z Centrum Komputerowych Badań Energetycznych, powiedziała: „Nasza praca znacznie poprawiła stabilność perowskitowych ogniw słonecznych". Zespół ustalił, że dzięki swojej wysokiej elektroujemności fluor przyciąga elektrony i tworzy silne wiązania z innymi pierwiastkami, dzięki czemu tworzy stabilną warstwę ochronną.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; techxplore..com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także