Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-11-23
Czym jest dewar na ciekły azot? Wyjaśniamy
Czym jest dewar na ciekły azot? Wyjaśniamy

Ciekły azot, znany także jako skroplony azot, należy do grupy związków chemicznych. Mimo swojej nazwy pierwiastek ten w rzeczywistości jest gazem – w dodatku niepalnym i nietoksycznym. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma zastosowanie m.in. w gastronomii, medycynie oraz kosmetologii. Ze względu na specyficzne potrzeby tej substancji niezwykle ważne jest właściwe jej przechowywanie i transportowanie. Przydaje się do tego dewar na ciekły azot. Co to za naczynie i czym się wyróżnia? Gdzie można się w nie zaopatrzyć? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

 

Jakie właściwości ma ciekły azot?

Nie wiesz, skąd bierze się ciekły azot i jakie są jego właściwości? Już spieszymy z odpowiedzią! Substancja ta jest pozyskiwana z powietrza w drodze separacji. Co to tak właściwie oznacza? Otóż powietrze sprężane jest w specjalnym urządzeniu, następnie z uzyskanej mieszanki usuwa się zanieczyszczenia. Gdy proces ten dobiega końca, odprowadzane jest ciepło z urządzenia, co skutkuje skraplaniem się azotu. Azot w tej postaci jest całkowicie bezbarwny i bezzapachowy, pozbawiony jest także smaku. Nie ulega spalaniu i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Aby utrzymać azot stanie ciekłym i zachować jego wszystkie właściwości, należy przechowywać go w odpowiednio niskiej temperaturze i we właściwych warunkach. Wówczas z pomocą przychodzą dewary na ciekły azot, czyli specjalne pojemniki.

 

Czym jest dewar na ciekły azot?

Jak już wspomnieliśmy, dewary to naczynia, które powstały z myślą o przechowywaniu i transporcie płynnego azotu. Ich ścianki składają się z podwójnej warstwy, przestrzeń pomiędzy nimi stanowi zaś miejsce do wypompowywania powietrza. Zabieg ten ma na celu stworzenie warunków atmosfery próżniowej, a więc sytuacji, w której swobodna droga cząsteczek gazu jest dużo większa niż odległość pomiędzy ściankami tego pojemnika. W ten sposób udaje się uzyskać produkt, który charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, a w efekcie daje najlepsze warunki do przechowywania ciekłego azotu. Dewar to zatem urządzenie, które musi przez cały czas utrzymywać niską temperaturę znajdującej się w niej substancji. Dodatkowe zawory bezpieczeństwa, w które wyposażone są pojemniki, powinny chronić przed nagłym wzrostem ciśnienia.

Zastanawiasz się, gdzie kupić ten rodzaj pojemników? Z całą pewnością znajdziesz je w kategorii sklepu internetowego https://www.cryogenshop.pl/transportowe, zajmującego się sprzedażą ciekłego azotu oraz naczyń do ich przechowywania.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
cryogenshop.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także