Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-01-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-01-28
Ciecze jonowe ulepszają paliwo rakietowe
Źródło: wikipedia.org
Źródło: wikipedia.org

Chińscy naukowcy opracowali nową grupę bezpiecznych środków pędnych na bazie cieczy jonowych o bardzo krótkim czasie zapłonu i małej lepkości. Jest to najlepsze dotychczas opracowane paliwo rakietowe składające się z cieczy jonowych.

Ciecze jonowe (CI) składają się, podobnie jak znane powszechnie sole, z kationów i anionów, jednak siły międzycząsteczkowe w nich są tak słabe, że pozostają one w stanie ciekłym. Generalnie ciecze jonowe to sole o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia – niższej od 100 stopni Celsjusza.

Qinghua Zhang wraz ze współpracownikami z Chińskiej Akademii Fizyki Inżynieryjnej opracowali ciecze jonowe o dużej zawartości borowodoru, które mogłyby wyeliminować toksyczną i niestabilną hydrazynę, stanowiącą bazę większości paliw rakietowych.

Ciecze jonowe zawierające aniony borowodorowe takie jak [BH4]– oraz [BH2(CN)2]– są substancjami, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród specjalistów z dziedziny napędów rakietowych. Właściwości palne tych soli wynikają z faktu, że borowodór jest bardzo silnym reduktorem. Niestety czysty borowodór jest niestabilny w atmosferze – chodzi tu przede wszystkim o wilgoć. Ciecze jonowe, w których są aniony borowodorowe, reagują z wodą w atmosferze o wiele spokojniej, dając paliwu rakietowemu większą hydrofobowość, sprawiając, że łatwiejszy jest transport i przechowywanie paliwa.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
rsc.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :