Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-11
Bioczujniki komórek macierzystych
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Rutgers University-New Brunswick stworzyli zupełnie nową technologię, która może poprawić standardy leczenia zaburzeń neurologicznych, w tym Alzheimera i Parkinsona.

Opracowali czujniki, które składają się z szeregu ultracienkich warstw grafenu i nanostruktur złota. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie metod obrazowania wykrywają materiał genetyczny i charakteryzują różne rodzaje komórek macierzystych z większą niezawodnością niż dzisiejsze bioczujniki.

Tego typu komórki mogą przekształcić się niemal w każdy typ komórki. Dzięki temu mogą zostać użyte w leczeniu różnych zaburzeń degeneracyjnych. Jednak aby ich do tego użyć, trzeba je dobrze scharakteryzować i móc śledzić ich losy. Nie można bowiem zastosować tych z nich, które w przyszłości mogą tworzyć zmiany nowotworowe.

KiBum Lee, jeden z autorów badań, powiedział: „Krytycznym wyzwaniem jest zapewnienie wysokiej czułości i dokładności w wykrywaniu biomarkerów - wskaźników, takich jak zmodyfikowane geny lub białka. Opracowanie naszej technologii wykazało ogromny potencjał do analizy różnorodnych interakcji w komórkach macierzystych".

Według National Institutes of Health komórki macierzyste mogą stać się odnawialnym źródłem komórek i tkanek zastępczych w leczeniu chorób, w tym uszkodzenia rdzenia kręgowego, udaru mózgu, oparzeń, chorób serca, cukrzycy czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :