
Większość zwierząt przebywających dłuższy czas w temperaturach poniżej -30 st. C nie przeżywa z powodu hipotermii (wychłodzenia organizmu), ale również dlatego, że woda w ich organizmie zaczyna zamarzać. Część zwierząt i roślin posiada w swoich organizmach specjalne białka zapobiegające zamarzaniu wody w ich wnętrzu (Antifreeze proteins - AFPs).
Dotychczas sądzono, że białka zapobiegające zamarzaniu oddziałują kryształkami lodu o nanometrowych rozmiarach, przyłączając się do nich i zapobiegając ich wzrostowi. Naukowcy z Uniwersytetu Ruhry w Niemczech we współpracy z naukowcami z USA odkryli, że inny mechanizm działania tych białek może polegać na zakłócaniu ułożenia cząsteczek wody nawet do 7 ich warstw od miejsca formowania kryształów lodu (odległość 20 angstremów).
Martina Havenith wraz ze współpracownikami wykazała, że białko przeciwzamarzeniowe pobrane od chrząszcza o nazwie Dendroides canadensi jest bardziej aktywne niż podobne białka znalezione w rybach. Po rozpuszczeniu tego białka w wodzie naukowcy użyli spektroskopu terahercowego i symulacji komputerowej, dzięki którym zaobserwowali oddziaływania dalekiego zasięgu pomiędzy białkiem a cząsteczkami wody.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org; ruhr-uni.bochum.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Podgląd i pomiar cząstek stałych in situ i w czasie rzeczywistym
KONTROLOWANIE WIELKOŚCI, KSZTAŁTU I STĘŻENIA CZĄSTEK MA KLUCZOWE ZNACZENIE PODCZAS PRAC BADAWCZO-ROZWOJOWYCH, PONIEWAŻ POZWALA UZYSKAĆ WYMAGANE...
-
Wiertła z certyfikatem jakości – co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz pracę?
Bezpieczeństwo, precyzja i trwałość – w stomatologii nie ma miejsca na kompromisy. Szczególnie gdy mowa o wiertłach, które codziennie wykonują...
-
-
-