Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-06
Badania nad reakcjami w dawnych kompozycjach barwników za pomocą NMR [wideo]
Badania nad reakcjami w dawnych kompozycjach barwników za pomocą NMR [wideo]
Badania nad reakcjami w dawnych kompozycjach barwników za pomocą NMR [wideo]
Amerykańscy naukowcy za pomocą spektroskopii NMR zbadają skład barwników używanych do malowania dawnych obrazów, a następnie odtworzą w warunkach przyspieszonych reakcje chemiczne jakie zachodziły przez wiele lat i przyczyniały się do pogarszania się jakości barw na obrazach.

Wiele wieków temu artyści sami sporządzali farby do malowania obrazów, które często zawierały sole ołowiu, białka jajek oraz oleje roślinne. Artyści ci nie byli w stanie przewidzieć jakie w długim czasie mogą zajść reakcje pomiędzy składnikami farb. Stąd często okazywało się, że pomimo konserwacji obrazy traciły swoje barwy.

W celu zbadania reakcji chemicznych jakie zachodziły na malowidłach na przestrzeni wieków amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NSF) przyznała grant na utworzenie zespołu naukówców na czele którego stanął znany specjalista w dziedzinie badań NMR związków ołowiu – prof. chemii i biochemii Cecil Dybowski z Uniwersytetu Delawere. Zaplanowany na 3 lata projekt rozpoczął się we wrześniu br. Zespół tworzyć będą badacze nowojorskiego Metropolitalnego Muzeum Sztuki i stworzą oni modele dawnych obrazów, które następnie zostaną zanalizowane technikami spektroskopowymi. Na bazie tych analiz zostaną określone reakcje chemiczne jakie mogły zachodzić pomiędzy składnikami farb.

Główną metodą analiz będzie spektroskopia rezonansu magnetycznego (NMR). Spektrometr który zostanie użyty do tych badań został zakupiony w ubiegłym roku w ramach innego grantu za 2,2 mln dolarów przez Wydział Chemii i Biochemii Uniwersytetu Delawere. Dotychczas badania składu chemicznego malowideł szeroko na świecie przy okazji prac konserwacyjnych. Niestety za pomocą techniki NMR trudno zanalizować skład powierzchni obrazu ze względu na wymagania co do stosunkowo dużej wielkości próbki koniecznej do analiz – oznaczałoby to konieczność zniszczenia dużej części dzieła. Zespół prof. Dybowskiego zduplikuje skład dawnych obrazów tworząc malowidło na podstawie informacji historycznych nt. sporządzania barwników przed wiekami a następnie tak przygotowany obraz zostanie poddany przyspieszonemu starzeniu. Następnie zostanie wykonana analiza NMR na podstawie której poznamy przyczyny złej jakości obrazów po latach.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
udel.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także