Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-28
Badania fotobiologiczne
Badania fotobiologiczne

Ciężko sobie wyobrazić życie bez sztucznego światła, ale choć stało się ono już naturalnym elementem naszej rzeczywistości, wciąż może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby tego uniknąć, opracowano normy, według których produkowane muszą być wszystkie urządzenia oświetleniowe, a zgodność z tymi normami potwierdza certyfikat CE.

 

Po co wykonuje się badania fotobiologiczne?

Testy przeprowadzane przez Laboratorium Badawcze Predom mają określić, czy dany sprzęt jest w stu procentach bezpieczny dla użytkowników. Do najpoważniejszych zagrożeń fotobiologicznych zalicza się zaćmę, zapalenie rogówki, zapalenie siatkówki, uszkodzenia termiczne gałki ocznej, reakcje alergiczne, miejscowe zaczerwienienia. Bezpieczeństwo fotobiologiczne określa norma PN-EN 62471:2010, dotycząca lamp i systemów lampowych wraz z oprawami oświetleniowymi.

Badania pokazują, do jakiej grupy ryzyka należy dane urządzenie. Grupa wolna od ryzyka to lampy, które nie stwarzają żadnego zagrożenia fotobiologicznego. Grupa ryzyka 1 (niskie ryzyko), dotyczy urządzeń, które nie stwarzają zagrożenia, jeśli używa się ich zgodnie z przeznaczeniem. Grupa ryzyka 2 oznacza umiarkowane ryzyko, natomiast grupa ryzyka 3 odnosi się do lamp, które są groźne dla użytkowników nawet podczas krótkiej ekspozycji na światło i nie wolno ich stosować w oświetleniu ogólnym. Do badania wykorzystywane są dwie próbki z różnych źródeł światła, które następnie porównuje się ze źródłem wzorcowym – na tej podstawie można określić dawkę ekspozycyjną.

 

Czy badania fotobiologiczne są obowiązkowe?

Wprowadzane do sprzedaży źródła światła oraz oprawy świetlne muszą posiadać symbol CE, który określa zgodność z unijnymi normami. Dla urządzeń oświetleniowych kluczowe w tym względzie są właśnie badania fotobiologiczne. W przypadku ogólnodostępnych produktów dopuszczalna jest jedynie grupa „bez ryzyka” oraz ewentualnie grupa ryzyka 1. Testowana powinna być każda grupa wytwarzanych urządzeń oświetleniowych oraz konkretne produkty.

Zgodność z normą bezpieczeństwa fotobiologicznego określa jednak nie sam producent, a niezależne laboratorium, które posiada akredytację upoważniającą do wystawiania certyfikatów. Przez zakupem danego sprzętu oświetleniowego warto więc sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się symbol CE.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
predom.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także