Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-31
Atmosfera pod lupą w laboratorium
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, co wpływa na drobne cząsteczki zawieszone w atmosferze Ziemi. Międzynarodowy zespół pod kierownictwem Uniwersytetu w Manchesterze oraz Forschungszentrum Jülichhung w Niemczech zajął się badaniem powiązań pomiędzy naturalnymi zanieczyszczeniami, a tymi wywołanymi przez człowieka.

Tzw. drobne cząstki stałe to zanieczyszczenia powietrza, które przy zbyt wysokim ich stężeniu mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzi, a także na klimat. Badacze przyjrzeli się bliżej SOA – secondary organic aerosol, które się wytwarzane przez źródła naturalne, ale także ludzkie. Powstają poprzez złożone interakcje między światłem słonecznym a lotnymi związkami organicznymi z drzew, roślin, samochodów czy emisji przemysłowych. Szacuje się, że nie pozostają bez wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a każdego roku mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci około 5,5 miliona ludzi na całym świecie, każdego roku.

Podczas swoich badań naukowcy stwierdzili, że powstało mnie SOA, gdy w mieszaninie przereagowała taką samą ilość pary niż gdy była one poddawana samodzielnej reakcji. Główny autor, profesor Gordon McFiggans, wyjaśnia: "Od dawna wiadomo, że przy przewidywaniu ilości wtórnych zanieczyszczeń, takich jak ozon, musimy wziąć pod uwagę pełną mieszankę oparów. Nasze odkrycia pokazują teraz, że musimy również wiedzieć, jakie sztuczne i śladowe związki wytwarzane przez człowieka są obecne w prawdziwej atmosferze, aby określić ilościowo zanieczyszczenie cząstek stałych".

Ta obserwacja interakcji między parami, które mogą tworzyć cząstki, daje pierwszy rzut oka na to, jak zanieczyszczenia będą oddziaływać w złożonych mieszaninach występujących w prawdziwej atmosferze. Profesor McFiggans podsumował: "Nasza praca stanowi plan działania mający na celu zrozumienie przyszłego wkładu pyłu zawieszonego w jakość powietrza i klimat. Uwzględnienie tych wyników i wyników z dalszych eksperymentów w modelach numerycznych umożliwi nam dostarczenie odpowiednich wskazówek decydentom"

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nature.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także