Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-21   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-21
Aktywne krople do podawania leków
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Politechniki w Monachium pod kierownictwem Joba Boekhovena stworzyli aktywne krople, którą mogę zmienić sposób podawania leków.

Boekhaven powiedział: „W naszej pracy badawczej eksperymentowaliśmy między innymi z kropelkami oleju. Szczególnie interesowały nas mechanizmy chroniące je przed degradacją. Odkryliśmy, że niestabilne cząsteczki tworzące krople przetrwały znacznie dłużej niż te, które kropel tworzyć nie mogły. W pewnym sensie zatem forma ta chroni znajdujące się w nich cząsteczki."

Jednak warstwa olejowa nie jest zupełnie nieprzepuszczalna. Część cząsteczek reaguje z otaczającą wodą. Powoduje to, że krople ciągle tracą swoją masę, aż całkiem znikną. To nasunęło naukowcom pomysł wykorzystania tych „aktywnych kropli" jako sposobu dozowania leków. Okazuje się bowiem, że farmakolodzy od dawna poszukiwali metody podawania substancji aktywnych w stałym tempie.

Składniki maści i tabletek są zwykle uwalniane bardzo szybko, co sprzyja przedawkowaniu, a duża szybkość procesu skraca czas działania. Z kolei metody stopniowego uwalniania przez dłuższy czas są trudne do opracowania i z tego powodu rzadkie. Dzięki badaniom okazało się, że stosując mieszaninę kropelek oleju i hydrożelu, leki można podawać precyzyjnie i to przez kilka dni.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :