Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-06   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-06
Akredytowane badania kryminalistyczne
PCA
PCA

Badania kryminalistyczne są kluczowym elementem w prowadzonych dochodzeniach i śledztwach. Ich głównymi zleceniodawcami są policja, prokuratura czy sądy, które muszą mieć pewność, że wyniki nie zostaną podważone w toku śledztwa. Nad prawidłową pracą laboratoriów kryminalistycznych czuwa Polskie Centrum Akredytacji. Więcej na ten temat w najnowszym filmie dostępnym na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=t3oMe1cLaDo.

– Polskie Centrum Akredytacji ocenia kompetencje laboratoriów kryminalistycznych w obszarze badań daktyloskopijnych i genetycznych. Laboratoria kryminalistyczne wykonują również inne akredytowane badania, takie jak np. traseologiczne, mechanoskopijne, balistyczne, autentyczności rękopisów czy dokumentów – powiedziała Monika Obara, Koordynator w Dziale Akredytacji Badań Chemicznych w Polskim Centrum Akredytacji.

W Polsce funkcjonują liczne organizacje państwowe wykonujące akredytowane badania kryminalistyczne, np. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Komendy Wojewódzkie Policji czy Zakłady Medycyny Sądowej, jak również laboratoria prywatne. Klientami akredytowanych laboratoriów są głównie organy procesowe w przypadku badań genetycznych, identyfikacji i indywidualizacji śladów biologicznych oraz badań daktyloskopijnych (wizualizacji śladów daktyloskopijnych i odwzorowań linii papilarnych palców, dłoni i stóp), ale również klienci indywidualni w sprawach cywilnych i spadkowych, m.in. w celu potwierdzenia ojcostwa czy zbadania pokrewieństwa.

Dzięki coraz lepszym metodom ujawniania śladów linii papilarnych udaje się rozwiązać wiele spraw, które do tej pory pozostawały niewyjaśnione, jak na przykład kradzież w 2001 roku obrazu Claude'a Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Akredytowane badania kryminalistyczne coraz częściej nawet po wielu latach przyczyniają się do wykrywania sprawców przestępstw.

Więcej informacji na temat akredytacji znaleźć można na stronie www.pca.gov.pl.

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Polskie Centrum Akredytacji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :