Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-27
Zastosowanie lornetek w nauce i badaniach

Naukowcy korzystają z wieli narzędzi, dzięki którym mogą zbadać różne zjawiska zachodzące nie tylko w naszym świecie, ale też poza nim. Dzięki urządzeniom takim jak mikroskopy lub teleskopy, możemy odkrywać najmniejsze elementy naszego świata i zaglądać daleko w kosmos.

Lornetki również się w tym celu wykorzystuje, choć nie jest to pierwszy sprzęt, który przychodzi na myśl w temacie badań naukowych. To jedno z tych narzędzi, którego głównym przeznaczeniem jest zastosowanie w terenie. Za pomocą lornetki możecie prowadzić badania zjawisk pogodowych, zachowań zwierząt i ogólnie procesów zachodzących w przyrodzie.

Lornetka do obserwacji różnego rodzaju zjawisk w terenie

Lornetki służą przede wszystkim do ogólnych obserwacji, które prowadzi się zazwyczaj z dala od obiektu badań. Dzięki nim można uzyskać powiększony obraz pozwalający na przyjrzenie się szczegółom danego celu obserwacyjnego. Dostępne są różne rodzaje lornetek i każdą z nich cechują też inne parametry, od który uzależnione jest to, w jakich obserwacjach będą się one najlepiej sprawdzać. Cena lornetki również od nich zależy. Najbardziej zaawansowane modele, o najlepszych parametrach, będą na pewno najdroższe. Nie zawsze jednak są one nam potrzebne.

Sprzęt optyczny, jakim jest lornetka, wykorzystują różne grupy zawodowe, a wśród nich znajdują się też naukowcy. Przede wszystkim będą jej używać badacze zjawisk zachodzących w przyrodzie: biolodzy, ornitolodzy, meteorolodzy, czy etolodzy. Lornetki mogą też posłużyć w bardzo podstawowych obserwacjach kosmosu. Ich możliwości nie są tak duże jak w przypadku teleskopu, ale wciąż można je wykorzystać do oglądania Księżyca lub przelotu komety.

Im bardziej wymagający obiekt obserwacji, tym lepsza lornetka jest nam potrzebna. Dotyczy to nie tylko samego celu obserwacji, który np. znajduje się bardzo daleko, ale też samych warunków obserwacyjnych. Niektóre obserwacje można prowadzić tylko w nocy, jak w przypadku zjawisk astronomicznych lub gdy celem jest zwierzę prowadzące nocny tryb życia. Jest to przykład trudnych warunków, które wymagają lepszego sprzętu.

Do czego jeszcze można wykorzystać lornetki obserwacyjne?

Lornetka znajduje też wiele zastosowań w codziennym życiu, które nie są w żaden sposób powiązane ze światem naukowym. Można z niej korzystać podczas koncertu lub w teatrze, gdy znajdujemy się daleko od sceny albo na wycieczce, by móc lepiej zapoznać się z oddalonym krajobrazem. Z lornetek korzystają też prywatni miłośnicy gwiazd i natury, którzy chcą je lepiej poznać na swój własny użytek.

Wybór lornetki jest ściśle powiązany z jej przeznaczeniem. W celach turystycznych lub do oglądania koncertu, nie potrzebujemy wcale dużego powiększenia, ani świetnej jakości obrazu. Ale, gdy już wykorzystujemy lornetkę w pracy i do celów naukowych, to jak najbardziej ważne są jej bardzo dobre parametry. Wtedy też warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje i wysoką jakość wykonania. W terenie na pewno przyda się lornetka wstrząsoodporna i wodoodporna, a z dodatkowych funkcji warto chociażby wymienić dalmierz, który pozwala nam dokładnie określić, jak daleko od nas znajduje się obserwowany obiekt.

Autor:
teleskop.pl
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także