Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-28
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej

chirurgpodczasoperacji.jpg

Specjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych narzędzi. Różnią się one między sobą ciężarem, typem ostrza, długością, szerokością i kształtem końcówek. Jeśli chcesz poznać zastosowanie i rodzaje nożyczek chirurgicznych, kontynuuj czytanie artykułu.

 

Nożyczki chirurgiczne – zastosowanie

Nożyczki chirurgiczne są obowiązkowym wyposażeniem gabinetów zabiegowych i sal operacyjnych. Służą do cięcia i preparowania szwów, tkanek oraz opatrunków. Przy ich pomocy medyk może pozbyć się nadmiernej ilości nici w czasie wykonywania zabiegu, a także poprowadzić cięcia w niewielkiej odległości od rany. W zależności od typu pracy wykorzystuje się różne rodzaje nożyczek chirurgicznych.

 

Rodzaje nożyczek chirurgicznych – podział ze względu na kształt końcówek

Nożyczki chirurgiczne wykonuje się z wysokiej jakości tytanu lub stali chirurgicznej, dzięki czemu są podatne na dezynfekcję i sterylizację. Dostępne w sprzedaży modele różnią się między sobą kształtem końcówek. Wyróżnia się nożyczki proste tępo tępe i ostro ostre, a także zagięte tępo tępe i ostro ostre. Poza nimi dostępne są również nożyczki zagięte i proste ostro tępe.

Nożyczki chirurgiczne zagięte posiadają odpowiednie zakrzywienia. Można dostrzec je na końcówce tnącej, ostrzu, części uchwytu oraz elemencie zamykającym. Natomiast proste nie posiadają żadnych krzywizn. Lekarze najczęściej wybierają modele z częścią roboczą zagiętą pod kątem 45 i 90 stopni.

 

Nożyczki chirurgiczne proste – tępo tępe

Nożyczki proste tępo tępe posiadają dwie zaokrąglone końcówki. Doskonale sprawdzają się podczas preparowania w głąb tkanek. Mogą być używane również do cięcia nici chirurgicznych, opatrunków oraz włosów pacjenta podczas wykonywania zabiegu. Są wykorzystywane m.in. w chirurgii stomatologicznej i naczyniowej, a także w weterynarii. Ich dużą zaletą jest fakt, że uniemożliwiają zranienie pacjenta w czasie pracy.

Nożyczki chirurgiczne proste – ostro ostre

Nożyczki chirurgiczne proste ostro ostre posiadają dwie ostre końcówki. Charakteryzują się wyjątkową precyzją, przez co mogą być używane do preparowania oraz cięcia tkanek miękkich. Służą również do przecinania materiałów szewnych np. nici chirurgicznych. Nożyczki proste ostro ostre są wykorzystywane m.in. w chirurgii okulistycznej. Cechuje je klasyczna budowa. Posiadają bardzo ostrą końcówkę tnącą i spiczaste ostrza.

Nożyczki chirurgiczne zagięte tępo tępe

Nożyczki chirurgiczne zagięte tępo tępe posiadają zakrzywione ostrze i dwie tępe końcówki. Podobnie jak narzędzia proste tępo tępe, służą do preparowania w głąb tkanek, cięcia materiałów opatrunkowych i przycinania nici chirurgicznych. Można wykorzystać je także do obcinania włosów pacjenta.

Nożyczki chirurgiczne zagięte ostro ostre

Nożyczki chirurgiczne zagięte ostro ostre są wyposażone w dwie bardzo ostre końcówki. Są stosowane jako narzędzia medyczne, laboratoryjne i operacyjne. Znajdują zastosowanie również w domach prywatnych. Gwarantują precyzyjne cięcie tkanek, szwów, nici oraz materiałów opatrunkowych. Sprawdzają się również do preparowania brzegów ran skórnych. Nożyczki chirurgiczne zagięte ostro ostre wykorzystywane są m.in. w gabinetach stomatologicznych, weterynaryjnych oraz na salach operacyjnych.

 

Rodzaje nożyczek chirurgicznych – podział ze względu na zastosowanie

Nożyczki chirurgiczne dzieli się nie tylko ze względu na kształt końcówek, ale również ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się nożyczki mikrochirurgiczne, preparacyjne oraz opatrunkowe.

Nożyczki mikrochirurgiczne

Nożyczki mikrochirurgiczne to narzędzia cechujące się wysoką precyzją. Używane są m.in. podczas zabiegów irydektomii. Posiadają elementy sprężynujące końcówki. Wykorzystywane są w chirurgii oraz weterynarii.

Nożyczki preparacyjne

Nożyczki preparacyjne gwarantują precyzyjne cięcie. Służą do preparowania tkanek i przecinania delikatnych materiałów. Są wykorzystywane w klinikach, szpitalach i gabinetach ginekologicznych. Posiadają charakterystyczną budowę – składają się z części chwytnej oraz wąskich, tnących łopatek.

Nożyczki opatrunkowe

Nożyczki opatrunkowe służą do przecinania bandaży. Są wykorzystywane w szpitalach, klinikach, a także przez służby mundurowe. Gwarantują precyzyjnie cięcie opatrunków bez ryzyka skaleczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą narzędzi i nici chirurgicznych na stronie https://madens.pl/.

 

Źródło:
madens.pl

Czytaj także