Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-28
Najciekawsze laboratoria na świecie

Naukowcy do przeprowadzania najważniejszych eksperymentów potrzebują wygodnych i odpowiednio wyposażonych przestrzeni. Wraz z postępem technologicznym tworzone są coraz to nowe rozwiązania, które dają naukowcom większe możliwości. Współczesne laboratoria są również coraz bezpieczniejsze, także w zakresie ryzyka wycieku danych. Na przykład połączenie wirtualnej sieci prywatnej VPN, umożliwia bezpieczną komunikację ze zdalną lokalizacją, np. innym bezpiecznym ośrodkiem badawczym. Na całym świecie istnieje kilka laboratoriów, które poza tym, że posiadają wszelkie niezbędne technologie są również wyjątkowo fascynujące.

Pyramid Lab

Pyramid Lab, czyli Laboratorium Piramidy, rzeczywiście stworzone w jej kształcie to centrum badawcze położone w Himalajach w Nepalu. Jest to najwyżej położone laboratorium na świecie: na wysokości 5050 metrów nad poziomem morza i stanowi najważniejszy ośrodek do badań na dużych wysokościach.

Otwarte w 1990 roku umożliwia międzynarodowej społeczności naukowej wyjątkową możliwość badania środowiska, klimatu, fizjologii człowieka i geologii na odległym, chronionym obszarze górskim. Celem laboratorium jest wykorzystanie wiedzy do zapewnienia lepszej jakości życia rdzennym populacjom na całym świecie oraz ochrona wrażliwych ekosystemów na dużych wysokościach.

laboratory-563423_1920.jpg

National High Magnetic Field Laboratory

W skrócie MagLab, mieści się na Florydzie w Stanach Zjednoczonych i to tam znajdują się najpotężniejsze na świecie magnesy, a wiele z nich to egzemplarze, które nie występują nigdzie indziej lub rekordziści świata. Na przykład, magnes hybrydowy 45 Tesla (45T) ma moc równoważną około 45 000 magnesów na lodówkę i składa się z 11,5 tonowego magnesu nadprzewodzącego i 33,5 tonowego magnesu oporowego – to jedyny magnes, który znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Kosztuje prawie 15 milionów dolarów i wymaga pracy w temperaturze -271 Celsjusza.

Globalny Bank Nasion
Globalny Bank Nasion położony jest na norweskim archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. Naukowcy przechowują tu nasiona roślin jadalnych z całego świata, o wartości 9 mln dolarów. Wydrążono tu tunel o powierzchni 1000 m, gdzie w temperaturze -18 stopni Celsjusza przechowywane są nasiona. Poza zachowaniem najbardziej zagrożonych gatunków, prowadzone są tam również badania nad udoskonaleniem genetycznym przechowywanych roślin.

Aby zapobiec skutkom zmian klimatycznych i wzrostowi temperatury na tym obszarze o 10 stopni Celsjusza w 2019 roku ośrodek przeszedł modernizację, a do zasobów banku dołączono 60 tysięcy nowych próbek.

Pitch Drop

Wymagający ogromnych pokładów cierpliwości eksperyment kropli paku przeprowadzony na Uniwersytecie Queensland w Australii. Celem eksperymentu jest mierzenie wypływających ze szklanego lejka kropli paku węglowego, czyli substancji uzyskiwanej po destylacji smoły - by wykazać, że pak w warunkach standardowych nie jest ciałem stałym, lecz cieczą o ogromnej lepkości.

Od rozpoczęcia eksperymentu w 1927 r. spadło tylko osiem kropel, ostatnia w 2000 r. Analiza wykazuje, że lepkość smoły jest 230 miliardów razy większa od lepkości wody, a rezerwy wystarczą na kolejne sto lat. Eksperyment został zapisany w Księdze rekordów Guinnessa jako najdłużej na świecie trwający nieprzerwanie eksperyment laboratoryjny.

Ice Cube

W całości położone pod grubą warstwą lodu laboratorium, którego nazwa oznacza po prostu „kostka lodu". Jest to detektor neutrin, czyli cząstek elementarnych o zerowym ładunku elektrycznym, położony przy stacji Amundsen-Scott South Pole Stadion na Antarktydzie. Budowa pod ziemią umożliwia osiągnięcie odpowiednich rozmiarów laboratorium - 2,5 kilometra sześciennego - oraz minimalizację zakłóceń działania detektora: 4200 modułów optycznych zawieszono tu na 70 pionowych linach, umieszczonych na głębokości od 1450 do 2450 metrów pod powierzchnią lodu.

Autor:
techwarn.com
Źródło:
techwarn.com

Czytaj także