empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-20
Laboratoria a ich wyposażenie – Norma ISO 17025 jako kluczowy standard jakości

     Normy, certyfikaty, wzorce i standardy ... W branży laboratoryjnej owych nie brakuje i jak słusznie może się wydawać – ciężko się w tym połapać. Cel ich istnienia jest jednak odwrotny, ponieważ np. normy ISO służą standaryzowaniu systemów zarządzania, badań czy wyposażenia dla laboratoriów na całym świecie. W efekcie międzynarodowa współpraca naukowa staje się prostsza. Pomimo, że większość przedsiębiorstw zmuszona jest przejść kosztowny i szczegółowy proces certyfikacji – w dłuższej perspektywie ułatwia to ekspansję gospodarczą. Przypomnijmy, że historia pełna jest wielości standardów. W przypadku miar, ich mnogość była oszałamiająca. W każdym kraju panowały nieco inne, dodatkowo rozróżnione na regiony, miasta. Naturalnie, dla różnych rodzajów towaru występowało rozwarstwienie sposobów określenia ich gabarytów. Idea wprowadzenia jednolitego systemu pojawiła się w Europie po Rewolucji Francuskiej, a dopiero w 1875 roku przedstawiciele państw Starego i Nowego Kontynentu podpisali w Paryżu konwencję metryczną. Zdarzenie to zapoczątkowało długi okres standaryzacji, dzięki któremu powstała m.in. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO – International Organization for Standardization). Dla tego artykułu centralną będzie norma ISO 17025.


     Opiera się ona na innej normie, stanowiącą system zarządzania jakością ISO 9001. W ramach sprostowania, ISO 17025 stanowi jedynie o systemie zarządzania. Dlatego jeśli laboratorium działa zgodnie ze standardem ISO 17025, prawdopodobnie wykonuje badania i wzorcowanie zgodnie z ISO 9001. Problem polega na tym, że warunki przedstawione dla obu nie są spójne mimo prawnej niezależności od siebie. Czym więc właściwie jest norma ISO 17025 i dlaczego warto jej przestrzegać? Jej struktura składa się z 10 rozdziałów, które laboratorium musi spełnić aby ubiegać się o „papier" poświadczający wdrożenie oraz stosowanie wspomnianej normy. Szczegółowe wymagania jakości do rozdziału 7 dotyczą poufności, bezstronności, struktury, sposobu stosowania zasobów i uwarunkowań procesu. Ci, którzy posiadają certyfikat ISO 9001, mogą już na tej podstawie ubiegać się o ISO 17025 bez konieczności wdrażania rozdziałów 8-10. Owa druga część ISO 17025 skupia się na systemach zarządzania. W Polsce za wydzielanie norm ISO odpowiada PCA – Polskie Centrum Akredytacji. Cały proces jest długi i kosztowny, ale prowadzi do wielu korzyści dla laboratorium. Zwiększa się jego prestiż oraz wiarygodność, a całość udoskonalonego systemu prowadzi do wysokiej precyzyjności wykonywanych badań. ISO 17025 to certyfikat międzynarodowy, który czyni dane laboratorium atrakcyjnym usługodawcą dla tysięcy kontrahentów na świecie. W samych Chinach funkcjonuje ponad 300 tysięcy placówek badawczych, które uzyskały akredytację ISO. Tego typu standaryzacja pogłębia współpracę globalną i przyspiesza rozwój. To jeden z powodów, dla których 167 krajów świata zdecydowało się na członkostwo w Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (dane na 2022 r.).


     Co to wszystko oznacza dla innych przedsiębiorstw z branży, np. dostawców mebli do laboratoriów? Ku udręce osób odpowiedzialnych za dokumenty, bardzo wiele. Najczęściej, firmy, które chcą dostarczyć towar do laboratorium posiadającego dane certyfikaty ISO – same muszą posiadać certyfikaty o tym samym numerze. Z tego typu operacjami związane są także atesty higieniczne, często wymagane od wykonawców. Można je otrzymać korzystając z usługi laboratorium akredytowanego, czyli takiego, które spełnia normy ISO, w tym 17025. To logiczne. Dla laboratorium oraz jego klientów czynnik jakości jest kluczowy, zarówno dla bezpieczeństwa jak i wiarygodności badań. Dlatego, jako firma POLFLEX przestrzegamy zasad nakreślonych przez ISO w celu zapewnienia profesjonalizmu klientom. Proces produkcji mebli laboratoryjnych oraz dygestoriów to długi łańcuch dostawców, wymagający szczegółowego podejścia do każdej pozycji. Dbamy o to, aby korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych dostawców. W praktyce oznacza to wybór np. tych blatów, które posiadają odpowiednie atesty. Dokładamy starań, aby każdy materiał wykorzystany w produkcji był certyfikowany. Następnie, zgodnie ze standardami zarządzania – montujemy produkt na miejscu. Dopiero po potwierdzeniu jakości i funkcjonalności elementów zamówienia jedziemy do klienta na realizację. Bazując na normach ISO, dostarczamy meble oraz urządzenia na tyle trwałe, że klient nie wymienia ich potem na nowe. A szkoda! W konsekwencji, na życzenie udzielamy gwarancji dłuższej niż 24 miesiące.


     Dlatego jeśli planujesz powołać do życia laboratorium, POLFLEX stanowi solidny wybór. Jesteśmy rodzinnym przedsiębiorstwem z prawie 30 letnim doświadczeniem. Wyposażyliśmy ponad 700 laboratoriów i Ciebie wesprzemy w dokonaniu optymalnego wyboru. Skontaktuj się z nami pod adresem polflex@polflex.pl lub zadzwoń: 56 654 45 25

Zapraszamy na naszą stronę!
https://polflex.pl/

Autor:
Maksymilian Lenz
Źródło:
Oficjalne dane ISO oraz artykuły tematyczne w internecie
Dodał:
POLFLEX Sp. z o.o.

Czytaj także