Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-11-16
Kalibracja alkomatu: z czym to się je?

To problem. Wie o tym każdy, kto jest posiadaczem alkomatu. I nie chodzi tu wcale o zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, tylko funkcjonalność samego urządzenia. Kalibracja alkomatu dotyczy każdej maszyny i jeśli się to zignoruje... konsekwencje mogą być bardzo dramatyczne. Sprawdźmy więc, o co dokładnie chodzi w procesie kalibracji i dlaczego jest on tak istotny. 

kalibracja alkomatu alkopatrol
kalibracja alkomatu alkopatrol

Czemu trzeba kalibrować alkomat?

Firmy oferujące kalibrację alkomatów (sprawdź lokalizację na stronie alkopatrol.pl (https://alkopatrol.pl/)) cieszą się sporym powodzeniem, ponieważ sprawa dotyczy dosłownie każdego modelu alkomatu, jaki jest w tej chwili dostępny. Zarówno słabej jakości osobiste alkomaty półprzewodnikowe, jak i profesjonalny sprzęt przesiewowy do badania pomiaru alkoholu u kierowców – wszystkie sensory ulegają rozregulowaniu. Jedne robią to bardzo szybko, inne mogą wytrzymać rok i ponad 500 pomiarów, niemniej sama technologia badania jest dość delikatna i podatna na destabilizację, którą również można osiągnąć poprzez niewłaściwe przechowywanie urządzenia.

Nieskalibrowany alkomat będzie nieskuteczny. Odczyty w jego wykonaniu okażą się mało wiarygodne. W rezultacie można wsiąść do samochodu, będąc w przekonaniu, że jest to bezpieczne. Taka sytuacja może skończyć się nie tylko utratą prawa jazdy, lecz również czyjąś śmiercią. To chyba wystarczający powód do okresowego skalibrowania alkomatu, prawda? 

badanie alkomate
badanie alkomate

 

Proces kalibracji alkomatu w laboratorium

Profesjonalny serwis alkomatów zawsze musi odbyć się w odpowiednich warunkach laboratoryjnych. Proces powinien też być przeprowadzony przez wykwalifikowanego serwisanta, który będzie umiał wszystko przygotować i poprawnie odczytać dane. Rzecz w tym, że procedura wymaga stałej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ale i stałej wartości alkoholu w próbce. Próbką zaś jest powietrze o określonej kompozycji chemicznej, która podlega symulacji. Inaczej mówiąc, specjalna maszyna wciela się w postać osoby po spożyciu alkoholu.

Fachowa kalibracja alkomatu (https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu) polega więc na podaniu wzorca, interpretacji wyników badania oraz regulacji sensora danego urządzenia, aby był w stanie odczytać zawartość alkoholu zgodnie ze stanem faktycznym, który został zastosowany podczas symulacji. Z tego właśnie względu należy kalibrować alkomat wyłącznie w placówkach do tego odpowiednich. 

alkomat Alcofind PRO X 5 PLUS
alkomat Alcofind PRO X 5 PLUS

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Kalibrację alkomatu można przeprowadzić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Na stronie alkopatrol.pl () na przykład cena regulacji alkomatu osobistego wynosi 65 zł od sztuki. Sprzęt policyjny czy barowy natomiast to już koszt 149 zł. Niemniej wciąż jest to bardzo niska kwota, zważywszy na to, co można dostać w zamian. 

alkopatrol AL 8000 PLUS
alkopatrol AL 8000 PLUS

alkomat policyjny iBlow
alkomat policyjny iBlow

Autor:
alkopatrol.pl
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także