empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2016-04-07
Ergonomiczna inżynieria z oprogramowaniem zenon:

Firma COPA-DATA prezentuje nowe wersje swojego oprogramowania

Firma COPA-DATA przeprowadza kompleksową aktualizację swoich produktów i wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.50, zenon Analyzer 3 i zenon Logic 9. Wiele nowych funkcji i ulepszeń zapewnia łatwą konfigurację projektu oraz stabilny czas pracy, a także wsparcie użytkowników w ergonomicznym wdrażaniu projektów automatyzacyjnych.

Najnowsza wersja oprogramowania firmy COPA-DATA nie ogranicza się wyłącznie do produktów zenon Operator (HMI) i zenon Supervisor (SCADA), ale zawiera też nową wersję oprogramowania do tworzenia raportów zenon Analyzer oraz zintegrowane środowisko programowania PLC zenon Logic. „Naszym celem przy rozwijaniu od zawsze było kreowanie elastycznego, modułowego, a zarazem w pełni zintegrowanego systemu opartego na rozwiązaniach sieciowych, którego zalety przynoszą najwięcej korzyści, gdy mają możliwość wchodzenia w interakcje. Dla osiągnięcia jeszcze lepszej synchronizacji naszych produktów podjęliśmy decyzję o wprowadzaniu jednej kompleksowej aktualizacji rocznie. Oczywiście tak jak do tej pory każda wersja oprogramowania zenon opiera się na odrębnych produktach, które nadal będą kupowane, obejmowane licencją i wykorzystywane niezależnie od siebie", tłumaczy Reinhard Mayr, Product Manager w firmie COPA-DATA.
Najważniejsze cechy nowej wersji oprogramowania zenon:

Style
Nowe style oprogramowania zenon zapewniają spójny wygląd i charakter projektów wizualizacyjnych. Łączą one w sobie cechy graficzne elementów ekranu, jak również określają takie parametry, jak grubość linii, rozmiar, kolor itp. wymaganych elementów. Style centralnie zapisywane w ramach projektu globalnego mogą zostać następnie wykorzystane w innych elementach. W ten sposób uzyskujemy spójność danego projektu, między projektami a także w przypadku pracy wielu użytkowników nad jednym projektem. Zmiany można wprowadzać centralnie w dowolnym momencie, a powiązane elementy również podlegają automatycznej aktualizacji. Centralne zarządzanie gwarantuje łatwe ponowne wykorzystanie elementów oraz szybką i bezbłędną konfigurację.

Moduł Message Control: technologia Voice over IP i aplikacja Notifier App
Zintegrowanie technologii voice over IP z modułem Message Control oprogramowania zenon to najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystywane do przekazywania wiadomości. Odpowiednie osoby są dzięki nim szybko i niezawodnie informowane o zmianach wprowadzonych do operacji. Moduł wzbogacono ponadto o aplikację Notifier App, dostępną obecnie jako aplikacja systemu Android w Google Play store. Aplikacja wykrywa alarmy wysłane przez Message Control w formie wiadomości SMS. Posiada interfejs graficzny umożliwiający łatwe potwierdzenie alarmów na smartfonie. Dzięki niej użytkownicy mogą szybko i łatwo reagować na alarmy niezależnie od tego, gdzie się znajdują, a także mogą inicjować niezbędne działania.

Batch Control: eksport i import XML
Receptury modułu Batch Control mogą być teraz łatwo przenoszone między projektami poprzez zastosowanie eksportu/importu XML lub edytowane za pomocą zewnętrznych narzędzi. Ponadto w Edytorze zenon eksport i import XML dostępny jest dla tzw. unit (jednostek) oraz phases (faz). Funkcje te wpisują się w założenia zautomatyzowanej inżynierii i gwarantują znaczną oszczędność czasu i środków pieniężnych.

Command input z wykorzystaniem Command Sequencer
Command Sequencer to nowy moduł zintegrowany dla celów sektora energetycznego. Zwiększa on produktywność poprzez znaczne uproszczenie konfiguracji i tworzenia sekwencji poleceń. Operatorzy mają dzięki niemu możliwość samodzielnego kompilowania, testowania i stosowania sekwencji poleceń, a wszystkie te działania odbywają się intuicyjnie i bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu programowania. To samo tyczy się zmian i sekwencji poleceń. Konfiguracja projektu odbywa się w edytorze graficznym w Runtime poprzez wybór i łączenie indywidualnych kroków lub poprzez uczenie (Teaching). Dzięki tej funkcji operator może nauczyć system niektórych sekwencji poleceń. W tym celu przechodzi bezpośrednio przez operacje przełączania na schemacie sieci jednoliniowym (tzw. Single-line diagram), a edytor sekwensera poleceń Command Sequence Editor niezależnie rejestruje operacje przełączania. Zaletą tej procedury jest nie tylko łatwość zastosowania, ale także fakt, że już od pierwszego etapu konfiguracji unika się potencjalnych błędów. Wszelkie operacje podlegają funkcji zarządzania użytkownikami oprogramowania zenon. Funkcja ta określa, kto może tworzyć, obsługiwać lub zmieniać sekwencje poleceń, a także przedstawia, jak operacje te są przeprowadzane, zapewniając tym samym wysokie standardy bezpieczeństwa.

HTML Web Engine
Dzięki zastosowaniu w oprogramowaniu zenon HTML Web Engine możliwe jest łatwe wyświetlenie interfejsu systemu z wykorzystaniem dowolnej przeglądarki internetowej. W ten sposób firma COPA-DATA oferuje także możliwość korzystania z oprogramowania zenon na urządzeniach mobilnych. Jednorazowa konfiguracja ekranu w Edytorze zenon wystarczy, by wykorzystać go bezpośrednio jako ekran HTML 5. Dla projektów opartych na HTML Web Engine wymagane jest wyłącznie jedno centralne narzędzie inżynieryjne, a mianowicie Edytor zenon.

S7 TIA driver
Firma COPA-DATA stworzyła dla oprogramowania zenon natywny driver S7 TIA umożliwiający komunikację z oprogramowaniem Siemens Totally Integrated Automation (TIA) portal. COPA-DATA stała się w ten sposób pierwszą firmą, której oprogramowanie automatyzacyjne może bezpośrednio korzystać z komunikacji sterowników Siemens, włączając w to zoptymalizowany dostęp do modułów dla serii SIMATIC S7-1200 i SIMATIC S7-1500. Zmienne z projektów bazujących na TIA mogą być teraz używane w projektach zenon - jedynym wymaganiem dla tej funkcji jest plik projektu TIA dostarczający informacje konfiguracyjne dla zenon.

zenon Analyzer 3
W nowej wersji oprogramowania do tworzenia raportów zenon Analyzer firmy COPA-DATA, pojawia sie nowy wygląd tzw. Report Launcher do wyświetlania raportów w przeglądarce internetowej. Przejrzysty układ interfejsu użytkownika zapewnia zwiększoną użyteczność, a większa kompatybilność z przeglądarką oznacza większą elastyczność. zenon Analyzer 3 to także nowe wzory raportów, np. raportu klasy wydajności, który stanowi wsparcie funkcji oprogramowania w zakresie zarządzania danymi energetycznymi. Poza wieloma innymi możliwościami w zakresie tworzenia raportów (raporty CEL, raporty z dynamiczną normalizacją) nowa wersja produktu koncentruje się na zarządzaniu linią. Nowa analiza linii pozwala na raportowanie dla całej linii produkcyjnej w oparciu o serie produkcji . W ten sposób mamy możliwość przejrzystego śledzenia serii na całej długości linii oraz wyświetlania wszystkich strat i przestojów. Podstawę tej istotnej analizy stanowi baza danych, do której oprogramowanie ma dostęp. zenon Analyzer 3 wykorzystuje w tym celu najnowszą technologię i dlatego gdy tylko Microsoft SQL Server 2016 jest dostępny – może on zostać wykorzystany. Dodatkowo, dane przechowywane w chmurze, mogą być także używane natywnie wraz z połączeniem Azure SQL.

Przegląd pozostałych nowych funkcji:


zenon 7.50
 Certyfikat IEC 61850 Edycja 2
 Wsparcie protokołu równoległej redundancji sieciowej PRP (Parallel Redundancy Protocol) zgodnie z IEC 62349-3
 Ulepszony interfejs narzędzia harmonogramowania Scheduler
 Zwiększona wydajność, w szczególności przy dużych projektach angażujących wielu użytkowników oraz złożonych listach zmiennych
 Większa funkcjonalność
 Dokładniejsze prognozy dla zarządzania obciążeniem
 Ulepszenia administracji punktu pomiarowego
 Kompatybilność z nową wersją zenon Logic (9)
 Ulepszenia silnika HTML web engine
 Ulepszone sterowniki: KUKA, Codesys 3S, AllenDF1, DNP3

zenon Analyzer 3
 Zwiększona funkcjonalność kreatorów zenon Analyzer
 Ulepszony i bardziej przyjazny ręczny edytor danych
 Nowe i zaktualizowane analizy dla elektrowni wodnych
 Raporty uwzględniające warunki pogodowe
 Ulepszenia rozszerzonej analizy historycznej Extended Historian Analysis
 Zintegrowanie z bazą danych Azure SQL
 Wdrożenie aktualnych technologii bezpieczeństwa

Czytaj także