empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-01
Czyszczenie i sterylizacja narzędzi stomatologicznych

doctor-1149149_1280.jpg

Narzędzia stomatologiczne – szczególnie te, które wchodzą w bezpośredni kontakt z jamą ustną pacjenta – muszą być zawsze sterylnie czyste. Dotyczy to zarówno oprzyrządowania unitowego, a więc wierteł, sond i ssaków, jak i dodatkowych akcesoriów, chociażby pincet, respatorów, luksatorów czy kaniuli.

 

Zachowywanie najwyższych standardów higieny podczas użytkowania narzędzi stomatologicznych ma ogromne znaczenie dla zdrowia pacjenta, dlatego pod żadnym pozorem nie należy tego zaniedbywać!

 

Jak dbać o higienę narzędzi stomatologicznych?

Czyszczenie i sterylizacja narzędzi stomatologicznych składa się z trzech etapów: dezynfekcji, mycia i sterylizacji. Dezynfekcja polega na zanurzeniu akcesoriów w wanience wypełnionej specjalnie przygotowanym roztworem, mieszance wody i preparatu dezynfekującego. O tym, jak długo powinno trwać takie zanurzenie, decydują zalecenia producenta umieszczone na etykiecie preparatu – zwykle jest to kilkanaście minut i absolutnie nie wolno tego czasu przekraczać, ponieważ zbyt długa ekspozycja na czynniki chemiczne może doprowadzić do uszkodzenia powłoki galwanicznej. W kolejnym kroku narzędzia stomatologiczne są myte, czyli opłukiwane wodą. Na końcu przychodzi pora na sterylizację. Wykonuje się ją za pomocą tzw. autoklawu, urządzenia służącego do wygrzewania narzędzi stomatologicznych w próżni. Taka procedura pozwala nie tylko skutecznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, ale też zabić groźne bakterie i drobnoustroje.

 

Jak przedłużyć trwałość narzędzi stomatologicznych?

Zabiegi higieniczne, jakim regularnie poddawane są narzędzia stomatologiczne, zawsze odbijają się negatywnie na ich stanie technicznym i z czasem doprowadzają do ich zniszczenia. Niestety nie da się tego uniknąć. Istnieje jednak sposób na to, by zredukować częstotliwość wymiany akcesoriów stomatologicznych na nowe. Wystarczy sięgać po wysokiej jakości narzędzia ze stali nierdzewnej dostępne w ofertach renomowanych producentów typu Chirmed. Takie akcesoria są na tyle wytrzymałe, że nie straszna im ani dezynfekcja, ani sterylizacja, ani intensywna eksploatacja. Nie zużyją się więc zbyt szybko.

Źródło:
chirmed.pl

Czytaj także