Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-24 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-24
Zmiana chiralności na zawołanie

Zmiana chiralności na zawołanie
Chiralność cząsteczek to cecha cząsteczek polegająca tym, że cząsteczka wyjściowa i jej lustrzane odbicie nie są identyczne i nie można ich nałożyć na siebie w przestrzeni. Cząsteczki chiralne występują w formie dwóch izomerów optycznych - enancjomerów. Związki chiralne cechuje dodatkowa własność - tzw. aktywność optyczna, zwana również czynnością optyczną. Jest to zdolność do skręcania o pewien kąt płaszczyzny światła spolaryzowanego liniowo.
Dominik Kröner oraz Bastian Klaumünzer z Uniwersytetu w Poczdamie udowodnili, że cząsteczkę achiralną można za pomocą impulsów laserowych zmienić w zarówno „lewą” jak i „prawą” odmianę chiralną. Naukowcy ci pracują nad sposobem zmiany chiralności przy pomocy promieni lasera oraz problemem opisu kwantowo-mechanicznego tego zjawiska. Przeprowadzili oni symulacje kwantowe oddziaływań pulsowego promieniowania laserowego z zakresu podczerwieni i ultrafioletu na cząsteczkę fluorowej pochodnej styrenu. Okazało się, że promień lasera może wywołać obrót wokół wiązania łączącego pierścień benzenowy z grupą etylenowym. Dzięki temu otrzymać można obie postacie chiralne oraz postać achiralną, która niestety jest najbardziej trwałą.
Teraz przed Kornerem i Klaumünzererm stoi największe wyzwanie – zrealizowanie swojej pracy na drodze eksperymentalnej, a więc potwierdzenie, że ich sposób działa w rzeczywistości. Niestety niedoskonałości teorii kwantowej nie pozwalają na dokładnej odwzorowanie wszystkich możliwych oddziaływań, a więc to co jest prawdziwe w teorii być może nie sprawdzi się w praktyce. Ponadto na razie naukowcy korzystali z uproszczonego modelu oddziaływań, w najbliższym czasie model niemieckich naukowców rozszerzony będzie o wpływ większej liczby stopni swobody, rozproszenia energii oraz efektów temperaturowych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czysta waga w 8 krokach
Czysta waga to pierwszy krok ku bezpiecznemu i dokładnemu ważeniu, a zarazem najważniejsze działanie przyczyniające się do wydłużenia okresu...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-