Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-31
Zbadano za pomocą GC wpływ mycia warzyw na zawartość pestycydów
Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Biorąc warzywa i owoce do przygotowania potraw najpierw je myjemy, co ma pozbawić je większości zanieczyszczeń, m. in. pestycydów. Kolejnym etapem w którym można się pozbyć pestycydów jest obróbka termiczna np. gotowanie, podczas którego dochodzi do odparowania, hydroliz oraz rozkładu termicznego szkodliwych związków. Jaki to ma wpływ na ostateczną ilość pestycydów, które wraz z jedzeniem trafiają do naszego organizmu zbadali za pomocą chromatografi gazowej uczeni z hiszpańskiego University of Almeria.

Badania przeprowadzono na zielonej fasolce, która została spryskana fungicydem krezoksymem metylu, insektycydami fipronil , akrynatryna i pyridaben. Fasolka została zebrana kolejno od pierwszego do czternastego dnia od spryskania. Jedna część zebranej fasolki była myta i gotowana, a druga dla porównania pozostawiona bez obróbki. Warzywa były myte ręcznie przez minutę pod bieżącą wodą następnie suszone na papierze absorbujacym wodę. Inna część warzyw była gotowana przez 30 minut przy ciągłym mieszaniu. Pestydycy zostały wyizolowane z próbek fasoli za pomocą kwasu octowego w acetonitrylu a następnie wprowadzone do mieszaniny octanu etylu i cykloheksanonu i poddane rozdziałowi na kolumnie chromatografu gazowego GC z detektorem wychwytu elektronów ECD.

Wyniki analiz pokazały, że skuteczniejsze dla pozbycia się środków ochrony roślin jest mycie pod bieżącą wodą niż gotowanie. Mycie pozwaliło w opisanym eksperymencie na pozbycię się odpowiednio: 40 proc. akrynatryny, 50 proc. fipronilu, 60 proc. krezoksymu metylu i 70 proc. pyridabenu. Wartości te określono za pomocą współczynnika podziału oktanol-woda (Kow), który powiązany jest z kutykuli rośliny i wody. Z kolei gotowania pozwalało na pozbycie się jedynie 30 – 50 proc. pestycydów. Wynika to z tego, że w stosunku do mycia, gdzie substancje wymywane są w sposób ciągły, gotowanie jest mniej dynamicznym procesem, a z kolei temperatura gotowanie nie powoduje znacznej degradacji pestycydów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
separationsnow.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (4)

  • dez

    2013-10-08 14:35

    Trzeba by policzyć % złożony czyli najpierw z mycia a później z gotowania kiedyś czytałem, że mycie w ciepłej wodzie a nie w zimnej daje wyraźnie lepsze rezultaty "Fasolka została zebrana kolejno od pierwszego do czternastego dnia od spryskania." - szkoda, że nie przedstawiono wyników z kolejnych dni - sprawdzili by czy "okres karencji 5 dni" to mit czy faktycznie znacząco spada zawartość pestycydów w czasie od oprysku...?

  • pwk

    2013-09-15 22:52

    Przy okazji - kiedyś czytałem artykuł na temat karm dla małych zwierząt typu chomik, mysz, w którym odradzano ich karmienie sałatą ze względu na dużą ilość pestycydów i innych substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie, które mogą doprowadzić takiego zwerzaka do śmierci...

  • Berta

    2013-09-11 09:34

    czyli niezależnie od metody pochłaniamy od 30 do 70% pestycydów. Warzywa, hmm... samo zdrowie? :(

  • Grażol

    2013-09-10 12:58

    A jakie są wyniki badań, gdy pogotujemy dobrze umyte warzywa?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także