Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-07-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-07-07
Zanieczyszczenie powietrza i pyły mogą obniżyć wydajność uzyskiwania energii słonecznej
Michael Bergin z kolegami z Indyjskiego Instytutu Technologii Ghandina
Michael Bergin z kolegami z Indyjskiego Instytutu Technologii Ghandina

Nowe badania z Duke University wykazały, że gromadzenie się pyłów na panelach słonecznych oraz innych cząstek przenoszonych przez wiatr mogą zmniejszyć wydajność uzyskiwania energii słonecznej.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Environmental Science and Technology Letter dowodzi, że zdolność paneli słonecznych do wyłapywania energii słonecznej może zostać zmniejszona nawet o więcej niż 25 procent.

„Zawsze wiedzieliśmy, że pyły i zanieczyszczenia są złe dla ludzkiego zdrowia i klimatu, teraz wykazaliśmy, że mają również negatywny wpływ na panele słoneczne" - mówi Michael Bergin, profesor na Duke University i główny autor badań. Dodaje on ponadto, że jest to dodatkowy powód dla polityków światowych do wdrażania kontroli emisji.

Bergin po raz pierwszy wpadł na pomysł, że brud może obniżać wydajność energii słonecznej, gdy jego koledzy z Indii pokazali mu panele, które były pokryte kurzem. Żeby określić jak duża jest strata energii, naukowcy stworzyli równanie, którego zastosowanie pozwala dokładnie określić, jaka ilość światła słonecznego jest zablokowana przez pyły i inne zanieczyszczenia.

Naukowcy odkryli, że w niektórych częściach świata, jak np. Półwysep Arabski, północne Indie i wschodnie Chiny, strata energii słonecznej spowodowana opisywanymi czynnikami może być znaczna. Może ona wynieść 17-25 procent, jeśli panele są czyszczone raz na miesiąc, a nawet 25-35, jeśli odbywa się to rzadziej.

Badania próbek nagromadzonego brudu wykazały, że w 92 procentach składa on się z pyłów, podczas gdy pozostałą część stanowiły związki węgla pochodzące od człowieka. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że wydajność uzyskiwania paneli słonecznych wzrosła o 50 procent za każdym razem, gdy zostały one wyczyszczone po kilku tygodniach.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
natureworldnews.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Parabelka

    2017-07-18 09:33

    Czyli amerykańscy uczeni odkryli to, co każda Mama wie, że jak się umyje okna to i słońce bardziej do mieszkania dociera, i więcej widać, i jakby cieplej w mieszkaniu. Po następnym myciu okien zrobię analizę wagową brudu. Zakładam, że 98 % będzie to pył mineralny z ulicy, nad którą mieszkam, a 2% to pył organiczny z tych resztek zieleni, która się jeszcze uchowała. Badania zrobię na nielegalizowanej ale kalibrowanej wadze kuchennej, która waży z dokładnością do 1g. Na prawdę - odkrycie na miarę nagrody Nobla. Ciekawe, ile kosztowały badania i kto za nie płacił, chętnie zacznę uczestniczyć w tych badaniach, oczywiście za opłatą. Nawet polubię mycie okien, pozdrawiam

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także