
Zespół z Argonne National Laboratory z Departamentu Energii USA (DOE) razem z Imperial College London przeprowadził badania nad zjawiskiem „wyjątkowych punktów" w systemach przetwarzania informacji. Znalazło ono zastosowanie m.in. w technologiach mikrofalowych, optycznych i mechanicznych.
Xufeng Zhang, kierujący tym międzynarodowym projektem, powiedział: „Nasz zespół eksperymentalnie wykrył ciągłą, trójwymiarową, zakrzywioną powierzchnię wyjątkowych punktów". Jest to o tyle wyjątkowe, że chociaż wcześniejsi badacze odkryli już te punkty wcześniej, a nawet narysowali między nimi linię, to po raz pierwszy udało się nakreślić powierzchnię.
Aby zrozumieć wagę odkrycia, należy wyobrazić sobie dwa systemy, z których każdy traci energię do środowiska. Są one również połączone między sobą w celu wymiany energii. Gdy zbliżają się do siebie, obliczenia związane z energią dają tylko jedno rozwiązanie, obejmujące oddziaływanie systemów ze sobą i środowiskiem. To właśnie jest tzw. wyjątkowy punkt.
Podejście to może znaleźć zastosowanie w czujnikach o bardzo wysokiej wrażliwości na zakłócenia, takie jak niewielkie wahania pola magnetycznego. Jak podsumował Zhang: „Nasza praca otwiera także nowe ekscytujące możliwości kwantowego przetwarzania informacji o wysoce pożądanych funkcjach".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; anl.gov

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-