Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-12-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-22
Zaawansowane przetwarzanie informacji
Fot. Pixbay CC0
Fot. Pixbay CC0

Zespół z Argonne National Laboratory z Departamentu Energii USA (DOE) razem z Imperial College London przeprowadził badania nad zjawiskiem „wyjątkowych punktów" w systemach przetwarzania informacji. Znalazło ono zastosowanie m.in. w technologiach mikrofalowych, optycznych i mechanicznych.

Xufeng Zhang, kierujący tym międzynarodowym projektem, powiedział: „Nasz zespół eksperymentalnie wykrył ciągłą, trójwymiarową, zakrzywioną powierzchnię wyjątkowych punktów". Jest to o tyle wyjątkowe, że chociaż wcześniejsi badacze odkryli już te punkty wcześniej, a nawet narysowali między nimi linię, to po raz pierwszy udało się nakreślić powierzchnię.

Aby zrozumieć wagę odkrycia, należy wyobrazić sobie dwa systemy, z których każdy traci energię do środowiska. Są one również połączone między sobą w celu wymiany energii. Gdy zbliżają się do siebie, obliczenia związane z energią dają tylko jedno rozwiązanie, obejmujące oddziaływanie systemów ze sobą i środowiskiem. To właśnie jest tzw. wyjątkowy punkt.

Podejście to może znaleźć zastosowanie w czujnikach o bardzo wysokiej wrażliwości na zakłócenia, takie jak niewielkie wahania pola magnetycznego. Jak podsumował Zhang: „Nasza praca otwiera także nowe ekscytujące możliwości kwantowego przetwarzania informacji o wysoce pożądanych funkcjach".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; anl.gov
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :