Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-31
Wykrywanie gronkowca za pomocą spektrometrii masowej
Wykrywanie gronkowca za pomocą spektrometrii masowej

Naukowcy z amerykańskiego Instututu Technologii w Georgii oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Zachorowaniom (CDC) opracowali metodę, za pomocą której można szybko zidentyfikować gronkowca złocistego. Test oparty jest na znakowaniu izotopami i amplifikacji za pomocą specyficznych bakteriofagów.

Wykrywanie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) jest bardzo ważną dziedziną analityki medycznej i nie tylko ze względu na wiele schorzeń, w tym przewlekłych jakie powoduje ta bakteria. Wczesne wykrycie tej bakterii pozwala szybko zaaplikować odpowiedni antybiotyk.

Opracowany test oparty jest na spektrometrii mas, za pomocą której określana jest liczba S. aureus w dużej liczbie próbek w ciągu kilku godzin w porównaniu do całego dnia lub dwóch, wymaganych podczas badań mikrobiologicznych. Oba te czynniki – szybkość i możliwość zbadania wielu próbek są kluczowe w przypadku masowych zachorowań, gdzie liczy się dosłownie każda sekunda, aby poznać przyczynę epidemii.

Szczegóły nowej metody wykrywania gronkowca opisano w czasopiśmie Molecular and Cellular Proteomics. W skrócie metoda polega na wstrzyknięciu do próbki znanej ilości bakteriofagów (wirusów) oznaczonych izotopem azotu N-15. Wirusy te atakują tylko żywe komórki S. aureus, a następnie szybko namnażają się, co ma później znaczeniu w wyizolowaniu odpowiednich sygnałów w spektrometrze masowym. Po dwóch godzinach inkubacji za pomocą trawienia trypsyną rozbijana jest na składowe białka otoczka bakteriofagów. W kolejnym etapie próbka jest rozdzielana i analizowana za pomocą chromatografu cieczowego HPLC z tandemowym spektrometrem MS/MS. Liczbę S. aureus określa się pośrednio poprzez pomiar ilości białek z otoczki bakteriofagów.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gatech.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także