
Od ponad 30 lat, kiedy to odkryto nanorurki węglowe (CNT), każdego dnia produkowane się ich wielkie ilości, aby znaleźć zastosowanie w bateriach, systemach filtrów czy ramach rowerowych. Zazwyczaj są one syntetyzowane przy użyciu katalizatorów z czystego metalu.
Naukowcy postawili sobie jednak pytanie, w jaki sposób można ten proces usprawnić, otwierając tym samym drogę do nowych możliwości. Prof. Joohyun Lim i prof. Christina Scheu z grupy badawczej „Nanoanalytics and Interfaces" w Max-Planck-Institut für Eisenforschung (MPIE) oraz ich koledzy z Yonsei University w Seulu przeprowadzili w tym kierunku badanie.
Wykorzystali oni materiały katalityczne tlenku manganu z różnymi ilościami jonów żelaza. Dzięki temu osiągnęli znacznie wyższą aktywność katalityczną dla wzrostu CNT w temperaturze zaledwie 400-500 °C.
Jak wskazują naukowcy: „Przygotowanie CNT w niższych temperaturach pozwoliłoby na poszerzenie możliwych zastosowań, na przykład w ogniwach słonecznych".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; nanowerk.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna kontrola jakości produktów naftowych
Jednym z ważnych parametrów jest ocena jakości materiału organicznego zawierającego olefiny i indeks bromowy. Metoda kulometrycznego oznaczania...
-
Przechowywanie szczepionek – czy jest to aż tak istotne?
Odpowiednie przechowywanie szczepionek jest kluczowe dla ich skuteczności i bezpieczeństwa pacjentów, jakim są one aplikowane....
-
-
-
-