Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-10
Urządzenie pamięci oparte na spinach
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Międzynarodowy zespół pod egidą inżynierów z National University of Singapore (NUS) wynalazł nowe magnetyczne urządzenie pamięci. Jest ono 20 razy bardziej wydajnie niż komercyjne urządzenia spintroniczne. Wykorzystuje ono ferromagnety i zostało opracowane we współpracy z naukowcami z Toyota Technological Institute w Nagoi i Uniwersytetu Korei w Seulu.

Popyt na tanie, energooszczędne i stabilne produkty pamięciowe wciąż rośnie, gdyż rośnie ilość przetwarzanych informacji. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie mogłyby być nowe materiały spintroniczne, w których dane cyfrowe są przechowywane za pomocą magnesów. Są one jednak bardzo kosztowne ze względu na problemy związane ze skalowalnością i stabilnością.

Próbując rozwiązać ten problem, zespół stworzył magnetyczne urządzenie pamięciowe przy użuciu ferromagnetyków - interesującej klasy magnetycznych materiałów. Raul Mishra, członek zespołu, wyjaśnia:
"Wirowanie elektronów nośnych, które w zasadzie reprezentuje dane, które chcesz napisać, doświadcza minimalnej oporności w ferromagnetykach. Wyobraź sobie różnicę w szybkości, gdy jedziesz swoim samochodem na autostradzie z ośmioma pasami w porównaniu do wąskiego pasa miejskiego. Ferromagnetyki są przyjemną autostradą, gdzie spin lub podstawowe informacje mogą przetrwać na bardzo dużym dystansie".

Urządzenie to może przyspieszyć komercyjny rozwój pamięci opartej na spinach. Jak powiedział Yan Hyunsoo z NUS: "Nasze odkrycie może stanowić nową platformę urządzeń dla branży spintronicznej, która obecnie boryka się z problemami związanymi z niestabilnością i skalowalnością ze względu na stosowane cienkie elementy magnetyczne".

Zespół badawczy NUS nie planuje jednak na tym poprzestać. Zamierza rozpocząć współpracę z partnerami branżowymi w celu przyspieszenia komercyjnego wdrożenia opracowanego przez nich urządzenia.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :