Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-05
Uniwersalny lek zwalczający wirusy
Uniwersalny lek zwalczający wirusy
Uniwersalny lek zwalczający wirusy
Naukowcy z Massachussets Institute of Technology opracowali lek o nazwie DRACO (ang. Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizer), który okazał się skuteczny w unieszkodliwieniu 15 testowanych wirusów takich jak H1N1, Polio, gorączki Denga, wirusy żołądkowe.

Większość chorób bakteryjnych można leczyć za pomocą skutecznych antybiotyków takich jak chociażby penicylina, odkryta dziesiątki lat temu. Niestety antybiotyki są nieskuteczne w terapii infekcji wirusowych. Przeważająca część wirusów po dostaniu się do żywej komórki zmienia jej metabolizm, tak że ta produkuje kwasy nukleinowe i białka wirusa. Charakterystyczną cechą zainfekowanych komórek, zarówno zwierzęcych jak i ludzkich, jest obecność w ich wnętrzu wirusowego podwójnego RNA (dsRNA), które na co dzień nie występuje w zdrowych tkankach. Komórki ludzkie posiadają odpowiednie białka, które w ramach mechanizmu obrony przyczepiają się do dsRNA wywołując serię reakcji chemicznych blokujących namnażanie wirusa. Niestety wiele wirusów potrafi obejść ten mechanizm blokując jedną z pośrednich reakcji, a tym samym cały proces blokowania wirusa.

Nowy lek wykazuje powinowactwo do dsRNA, wywołując apoptozę, czyli samoistną śmierć komórki, dzięki czemu zablokowana zostaje możliwość namnażaniu wirusa. Cząsteczka DRACO posiada również wbudowany znacznik jakim jest białko występujące naturalnie w błonach komórkowych, dzięki czemu lek dostaje się do wnętrza komórek, – jeśli dsRNA nie jest obecny we wnętrzu komórki DRACO pozostawia ją nienaruszoną. Właściwość ta czyni DRACO bardzo selektywnym lekiem.

Większość badań została przeprowadzona na liniach komórkowych. Dodatkowo badacze wypróbowali lek na myszach zakażonych wirusem H1N1. Okazało się, że po zastosowaniu DRACO myszy były zdrowe, ponadto nie zaobserwowano żadnych objawów jego toksyczności.
Naukowcy planują kontynuację badań na myszach oraz większych kręgowcach. Jeśli wyniki będą pomyślne w planach jest rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach.

Więcej informacji na ten temat w artykule „Broad-Spectrum Antiviral Therapeutics” który zamieszczono na stronach internetowych PLoS ONE.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mit.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także