Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-02 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-02
Termometry oparte na cieczach jonowych

Termometry oparte na cieczach jonowych
Związki chemiczne określane jako ciecze jonowe (CI) składają się podobnie jak znane powszechnie sole z kationów i anionów, jednak siły międzycząsteczkowe w nich są tak słabe, że ciecze jonowe pozostają w stanie ciekłym. Generalnie ciecze jonowe to sole o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia – niższej od 100 stopni Celsjusza.
Ciecze jonowe składają się zwykle z asymetrycznego kationu organicznego i nieorganicznego anionu , np. tetrafluoroboran 1-butylo-3-metyloimidazolu. Właściowości cieczy jonowych determinowane sa zarówno przez dobór kationu jak i anionu, dzięki temu istnieje praktycznie nieograniczona możliwość ich modyfikacji.
Zastosowanie cieczy jonowych obejmuje wiele dziedzin począwszy od kontrolowanego dostarczania leków po ogniwa paliwowe. W ostatnim czasie znacznie wzrasta ich stosowanie jako bezpiecznych, nietoksycznych rozpuszczalników w syntezie organicznej.
Robin Rogers wraz ze współpracownikami z Queen's University w Belfaście w Irlandii Północnej znaleźli sposób na ich wykorzystanie do pomiaru temperatury. Okazało się, że pewne ciecze jonowe ze względu na szybkie zmiany objętości wraz z temperaturą idealni nadaje się do produkcji termometrów. Co więcej udało się znaleźć 2 osobne grupy CI – tańsze do zastosowań domowych, oraz droższe do zastosowań laboratoryjnych / specjalistycznych.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl