Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-21
Szybszy sposób produkcji akryli
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Akryle to chemikalia, które są podstawą wielu rodzajów tworzyw sztucznych, klejów, tekstyliów, barwników, farb i papierów, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysły, a nawet w produkcji pieluszek i lakieru do paznokci. W 2013 roku na świecie zostało wykorzystanych prawie 5 milionów ton tych surowców, co stwarza ogromny popyt na jego produkcję. Naukowcy z UConn i ExxonMobil opracowali nowy proces ich tworzenia, który zwiększy efektywność energetyczną i zmniejszy ilość toksycznych produktów ubocznych.

Obecne sposoby wytwarzania akryli wymagają wysokich temperatur i są źródłem wielu szkodliwych produktów ubocznych, takie jak etylen, dwutlenek węgla i cyjanowodór. Steve Suib, dyrektor University's Institute for Materials Science, wraz ze swoim kolegami stworzyli technikę, która może być precyzyjnie dostrajona w celu uniknięcia niepożądanych chemikaliów.

Technika ta wykorzystuje porowaty katalizator z manganu i tlenu. Pory ułatwiają cząsteczkom biorącym udział w reakcji spotkanie się w odpowiedniej konfiguracji. Atomy manganu w materiale wymieniają elektrony z sąsiednimi atomami tlenu, co ułatwia właściwe reakcje chemiczne.

Suib podkreśla: "Chcemy zmaksymalizować wydajność, zminimalizować temperaturę i stworzyć jeszcze bardziej aktywny katalizator". Grupa odkryła również, że dodanie odrobiny litu przyspieszyło prace. Obecnie badają dokładną rolę litu i eksperymentują ze sposobami poprawy katalizatora manganowego i tlenowego.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
today.uconn.edu; phys.org;

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :