Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-21   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-21
Szybsza produkcja trudnopalnych tworzyw
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Instytutu Fraunhofera opracował sposób stworzenia tworzyw sztucznych bez konieczności dodatkowej ochrony przez płomieniem. Rosnąca digitalizacja przedmiotów codziennego użytku powoduje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na specjalistyczne materiały.

Materiałem używanym obecnie w takich zastosowaniach jest termoplastyczny poliuretan (TPU). Oprócz doskonałych właściwości, takich jak elastyczność w niskich temperaturach czy odporność na zużycie i ścieranie, jest on także łatwopalny. Opracowanie trudnopalnych formuł TPU jest zatem wymagające.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy stworzyli projekt „Szybki rozwój termoplastycznego poliuretanu o opóźnionym paleniu", stanowiący część programy Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii. Starali się oni w jego ramach uzyskać preparaty zmniejszające palność TPU, które jednak w jak najmniejszym stopniu wpływałyby na jego pożądane właściwości.

Dzięki zastosowaniu szybkiego kalorymetru badacze mogli ocenić zmniejszenie palności dowolnego dodatku oraz ich wpływ na materiał bazowy. Dzięki zdobytej wiedzy będą mogli teraz opracowywać preparaty ognioodporne do TPU.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; ibf.fraunhofer.de
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :