Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-27
Szybsza metoda produkcji nanorurek
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z University Halle-Wittenberga (MLU), University of Tennessee i Oak Ridge National Laboratory w USA wyprodukował nanorurki grafenowe po raz pierwszy bezpośrednio na powierzchni półprzewodników. Sprawi to, że ten wszechstronny materiał będzie znacznie łatwiejszy do wyprodukowania, gdyż do tej pory było to możliwe tylko na powierzchniach metalowych.

Grafen to postać allotropowa węgla mająca postać "plastra miodu". Dzięki temu charakteryzuje się wyjątkową lekkością i stabilnością. Dodatkowo nanorurki są materiałem półprzewodnikowym, który można zastosować na przykład w przemyśle elektrycznym i komputerowym.

Konstantin Amsharov z MLU powiedział: „Właśnie dlatego wiele grup badawczych na całym świecie koncentruje swoje wysiłki na nanorurkach grafenowych." Początkowo wytwarzano je poprzez cięcie większych odcinków, co było bardzo czasochłonne i nieprecyzyjne.

Zespołowi z MLU razem z kolegami z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski udało się uprościć produkcję pożądanych nanorubek. Materiał jest produkowany poprzez łączenie poszczególnych atomów, co umożliwia dostosowanie właściwości. Co więcej, po raz pierwszy udało się je wyprodukować na powierzchni tlenku tytanu, materiału niemetalicznego.

Amsharov podsumował: „Nasza nowa metoda pozwala nam mieć pełną kontrolę nad sposobem montażu nanorurek grafenowych. Proces ten jest technologicznie istotny, ponieważ można go również stosować na poziomie przemysłowym. Jest także bardziej opłacalny niż poprzednie procesy".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :